Resory piórowe to jedno z najstarszych rozwiązań, stosowanych jeszcze przed rozkwitem światowej motoryzacji. Choć we współczesnych samochodach osobowych zostały one w większości przypadków wyparte przez amortyzatory, to nadal cieszą się one uznaniem, zwłaszcza w sektorze pojazdów dostawczych.
Historia resora piórowego jest dłuższa niż historia samego samochodu. Po raz pierwszy pojawiły się one na początku XIX wieku jako elementy wozów konnych, zdobywając sporą popularność głównie ze względu na bardzo dobre właściwości tłumiące. Pióra resorowe są swego rodzaju sprężynami, składającymi się z blach produkowanych ze stali sprężynowej, która zostaje poddana obróbce cieplnej w celu nadania stali odpowiednich właściwości, w tym przede wszystkim elastyczności.
Resory piórowe, dzięki swym bardzo dobrym właściwościom, są w stanie po odkształceniu wrócić do swojej wyjściowej pozycji. Zapewnia im to ich budowa oraz wykorzystana w budowie specjalnie obrobiona stal. Resor piórowy składa się z kilku blach zwanych piórami. Każde z nich jest odpowiednio mniejsze od poprzedniego oraz odpowiednio wygięte, co finalnie nadaje temu elementowi kształt łuku. Poszczególne pióra zostają ze sobą połączone śrubami ustalającymi oraz stalowymi opaskami, które uniemożliwiają przesuwanie się blach względem siebie. Piórowe resory do samochodu mocowane są do mostu napędowego auta lub belki osi przy pomocy strzemion. Resory mogą zostać umieszczone poprzecznie do osi samochodu (pełniąc funkcję stabilizatora) lub też mogą być umieszczone wzdłużnie.
W momencie, gdy oś samochodowa natrafi na jakąkolwiek przeszkodę lub nierówność drogową, na skutek oddziałujących sił pióra resoru ulegają ściśnięciu, a więc uginają się i dążą do szybkiego wyprostowania. W takiej sytuacji absorbują one energię, nie oddając jej do nadwozia. Dzięki swej sztywności pióra resorowe przeciwstawiają się ruchowi oraz dalszemu ich ugięciu. Resory piórowe to głównie domena aut dostawczych czy pick-upów, jak np. Nissan Navara, Ford Ranfer czy Volkswagen Amarok. Zastosowanie resorów piórowych na tylnej osi pozwala na znaczne zwiększenie ładowności pojazdu, nawet do 1100 kg.
Elementy zawieszenia i amortyzacji samochodowej w UCANDO to najlepsza relacja ceny do jakości. Zapewniamy tanie resory piórowe o doskonałej jakości i wytrzymałości, dostarczane przez czołowych producentów zawieszenia samochodowego. Wszystkie elementy są fabrycznie nowe i są objęte gwarancją producenta.
Zapraszamy do UCANDO po doskonałe, renomowane resory piórowe. Jakość, niska cena i wytrzymałość potwierdzone przez producenta. Zapewniamy fachową pomoc w doborze odpowiedniego asortymentu oraz natychmiastową realizacje zamówienia.