Prawidłowe parkowanie samochodu nadal sprawia wielu kierowcom dużo problemów. Zatłoczone drogi i ciasne, miejskie uliczki sprawiają, że nawet umiejętności zdobywane podczas kursu i egzaminu na prawo jazdy są bardzo często niewystarczające. Wybawieniem dla wielu dzisiejszych użytkowników aut są bez wątpienia czujnik parkowania, które w sposób elektroniczny pozwalają na łatwiejsze i bezpieczniejsze manewrowanie samochodem.
Czujniki parkowania (ang. parking sensors), nazywane również często asystentem parkowania, to elektroniczny system pozwalający na zdalne mierzenie odległości samochodu od przeszkody lub innego pojazdu. Jest to system działający w oparciu o zasadę echosondy, czyli emisji fal ultradźwiękowych. Historia asystentów parkowania rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Pierwsze sensory tego typu wcale nie były układami wspomagającymi użytkowanie pojazdów drogowych, lecz wykorzystywano je jako urządzenia ułatwiające życie osobom niedowidzącym oraz niewidomym. Dopiero po kilku latach zaczęto opracowywać rozwiązania, które miały pomagać kierowcom w precyzyjnym mierzeniu odległości do przeszkód drogowych. Pierwsze czujniki parkowania pojawiły się w 1982 roku, a koncernem, który zastosował je w swoim samochodzie, była japońska Toyota. Asystent parkowania stał się podstawowym wyposażeniem m.in. Toyoty Prius w 2003 roku. Podobną technologię zastosował również Lexus w modelu LS w 2006 roku.
Standardowy system asystenta parkowania składa się przede wszystkim z jednostki centralnej, wyświetlacza z wmontowanym głośnikiem, czujnika ultradźwiękowego w liczbie od 3 do 8 sensorów, a także z przewodów montażowych. Czujnik parkowania montowany jest najczęściej na tylnych lub/i przednich zderzakach. Działanie tego systemu opiera się na pomiarze czasu powrotu fali ultradźwiękowej emitowanej przez sensor. Czujniki parkowania działają zarówno jako nadajnik, jak i odbiornik, a więc emitują falę, którą następnie po jej odbiciu się od przeszkody odbierają. Odległość od przeszkody drogowej jest obliczana w oparciu o czas powrotu odbitej fali do czujnika. O zbliżaniu się samochodu do przeszkody asystent parkowania informuje kierowcę za pomocą sygnału dźwiękowego (wraz ze zmniejszaniem się odległości przerwy między dźwiękami są coraz krótsze).
Emisja ultradźwięków z czujników parkowania może zostać zaburzona najczęściej przez warunki zewnętrzne. Duże opady śniegu czy też wszelkiego rodzaju zanieczyszczenie sensorów może spowodować nieprawidłową ich pracę. Zabrudzone czujniki parkowania mogą nieprawidłowo odczytywać odległości od przeszkód drogowych, co w efekcie może wprowadzić w błąd kierowcę i doprowadzić do stłuczki.
Mamy najlepsze ceny czujników parkowania na rynku, oferujące jednocześnie najwyższą jakość oraz trwałość wykonania. Wszystkie dostępne czujniki parkowania to elementy nowe, dostarczane przez czołowych producentów tego typu systemów samochodowych. Są one objęte gwarancją producencką i posiadają wszelkie niezbędne atesty oraz homologacje.
Zapraszamy po tani czujnik parkowania do sklepu internetowego UCANDO! Zapewniamy fachową pomoc w wyborze odpowiedniego systemu, najniższe ceny rynkowe oraz szybką realizację zamówienia.