Filtry samochodowe – przynajmniej pozornie – nie zaliczają się do części o wyjątkowo dużym stopniu skomplikowania budowy i działania. Pozornie, ponieważ po dokładniejszym przyjrzeniu się poszczególnym filtrom, okazuje się, że ich budowa wcale nie jest taka prosta. Szczególnie dotyczy to materiału stanowiącego o skuteczności filtra.
Nawet niewielkie różnice w doborze przez producenta materiału filtrującego lub w jakości jego wykonania, mają bardzo duży wpływ na efektywność i żywotność filtra. Podobnie rzecz ma się z ilością materiału filtrującego. Wielokrotnie dopiero po rozebraniu filtra samochodowego okazuje się, że tani zamiennik posiada nawet o połowę mniej materiału filtrującego niż markowy filtr samochodowy. Niestety, rozebranie filtra jest jedyną szansa na sprawdzenie jego jakości, co jednak z oczywistych względów podczas lub po zakupie tej części zwyczajnie nie wchodzi w grę. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby przy wyborze nowych filtrów do samochodu kierować się nie ceną, ale marką wybranego filtra i renomą dostawcy. Jedynie sprawdzony sklep z filtrami jest w stanie zagwarantować odpowiednią jakość nawet w przypadku tanich filtrów, które nie będą zwykłymi podróbkami, ale zamiennikami klasy premium.
Każdy nowoczesny samochód osobowy (i nie tylko) wyposażony jest przez swoich konstruktorów w całą gamę filtrów samochodowych, z których każdy spełnia niezwykle istotne zadanie. W rzeczywistości nie ma filtrów ważnych i mniej ważnych. Wprawdzie zniszczenie lub utrata drożności przez niektóre filtry mogą zakończyć się natychmiastową, poważną awarią samochodu, jednak nawet tak z pozoru nieistotny filtr, jak filtr kabinowy, może mieć wyraźny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. O znaczeniu filtrów samochodowych powinniśmy pamiętać nieustannie i regularnie raz w roku dokonywać przeglądu ich stanu oraz wymiany większości z nich. Nie są to części szczególnie drogie, dlatego warto wymienić ja zanim jeszcze dobiegnie końca czas ich przydatności do użycia.
Filtrami, o których właściciele aut zwykle starają się pamiętać, są filtry oleju oraz filtry paliwa. Oprócz nich jednak każdy samochód posiada również filtr osuszacz, filtr kabinowy, co najmniej jeden filtr paliwa oraz – jeśli samochód posiada instalację gazową – filtr gazu. Szczególnie ważne są tu zwłaszcza filtry paliwa oraz filtry gazu, ponieważ w razie ich uszkodzenia lub wynikającej z innych przyczyn utraty sprawności, może dojść do poważnej awarii aparatury wtryskowej (szczególnie wrażliwe na to są samochody z silnikiem Diesla) oraz doprowadzić do przegrzania się jednostki napędowej (w przypadku auta na gaz).