Optymalna temperatura silnika samochodowego to warunek jego prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania. Ma ona wpływ między innymi na stan mieszanki paliwowo-powietrznej oraz jej spalanie, chroni silnik przed korozją, a także zapewnia odpowiednie smarowanie. Nad tym, aby silnik pracował w prawidłowych warunkach termicznych, czuwa układ chłodzenia.
Dlaczego chłodzenie samochodu jest ważne?
Mówiąc o chłodzeniu samochodu, nie chodzi dokładnie o ciągłe schładzanie silnika, lecz o utrzymanie odpowiedniej temperatury, optymalnej dla poszczególnych jednostek. W zależności od jednostki napędowej rola chłodzenia może być nieco inna. Na przykład, w przypadku silników benzynowych, istotne jest odparowanie paliwa, gdyż podczas zapłonu na zimnym silniku, osadzałoby się ono na gładzi cylindrów w postaci drobinek. Aby zapewnić, więc optymalną temperaturę do odparowania, często można spotkać rozwiązanie, zapewniające dogrzewanie spalinami układu dolotowego. Kolejnym przykładem istotnej roli układu chłodzenia w samochodzie są pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. W ich przypadku niezwykle istotna jest temperatura cylindrów, która wpływa na poprawną pracę silnika w czasie suwu sprężania, a także na spalanie mieszanki. Bardzo istotna dla samochodów jest optymalna temperatura oleju, który nagrzewa się od silnika. Zimny olej nie gwarantuje poprawnego smarowania, co może grozić awarią układu napędowego. Mówiąc o roli samochodowego układu chłodzenia, nie możemy zapominać o komforcie cieplnym pasażerów. Nagrzewnica, dostarczająca ciepłe powietrze do kabiny, to również element układu chłodzenia.
Z czego składa się układ chłodzenia w samochodzie?
Układ chodzenia cieczą w samochodzie składa się z kilku podstawowych elementów. W centrum całego układu znajduje się silnik, posiadający specjalne kanały wodne, chroniące najbardziej narażone na wysokie temperatury części. Kanały wodne z silnika prowadzą ciecz do i z dwóch układów, gdzie znajdują się wymienniki ciepła. Jeden z nich to układ chłodzenia z chłodnicą, natomiast drugi to układ ogrzewania z nagrzewnicą. Jak można się domyślić, w układzie chłodzenia, najważniejszym elementem jest chłodnica, która odprowadza ciepło z cieczy pochodzącej z silnika. Ciecz ochładzana jest w chłodnicy przez pęd wpadającego do niej powietrza, kiedy to nie jest wystarczające, uruchamiany jest wentylator elektryczny. Część grzejąca układu chłodzenia umiejscowiona jest po drugiej stronie silnika. To tam, do nagrzewnicy trafia odpowiednia ilość cieczy, niezbędnej do nagrzania powietrza, która ma trafić do kabiny pasażerów. Kolejną istotną częścią układu chłodzenia samochodu jest termostat, a jego zadaniem jest rozdzielanie cieczy na dwa układy. W momencie, kiedy temperatura jest zbyt niska, termostat przepuszcza ciecz tylko przez układ nagrzewania, zamykając jednocześnie układ chłodzenia. Samochodowy układ chłodzenia zawiera jeszcze jeden element, jakim jest wspomniany wcześniej wentylator. Jego rolą jest przyspieszanie przepływu powietrza przez żebra chłodnicy.
Awarie układu chłodzenia i części zamienne
Sprawna praca układu chłodzenia jest ważna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. W przypadku awarii konieczna jest niezwłoczna diagnostyka i naprawa uszkodzonych części. Sklep Ucando oferuje Państwu bogatą ofertę części zamiennych samochodowego układu chłodzenia. Pewni, sprawdzeni producenci z całego świata, gwarantują najlepsze części w atrakcyjnych cenach. W razie pytań i wątpliwości, nasi doradcy są do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Powiązane kategorie produktowe
chłodnice wody
czujniki temperatury wody
koła pasowe i zębate pomp wody
przewody chłodnic oleju
przewody chłodnic wody
termostaty i uszczelki termostatów
Popularni producenci elementów chłodzenia samochodu