Podstawową rolą układu dolotowego powietrza jest dostarczanie właściwych ilości czystego powietrza do jednostki napędowej. Powietrze to umożliwia wytworzenie w silniku mieszanki paliwowo powietrznej, a następnie jej zapłon. Uzyskana w ten sposób moc przekładana jest na energię mechaniczną przekazywaną przez poszczególne części i podzespoły na koła jezdne wprowadzające pojazd w ruch.
Zasada działania silników benzynowych oznacza, że im więcej powietrza trafia do jednostki napędowej, tym większa jest efektywność zachodzących tam reakcji. Proces ten wykorzystywany jest często do poprawy osiągów silnika samochodu, jednak aby było to możliwe, konieczne jest przeprowadzenie specjalnych modyfikacji dolotu powietrza i zastąpienie niektórych części układu dolotowego powietrza elementami o typowo sportowej charakterystyce.
Jakie doloty powietrza wybrać?
Ze względu na znaczenie układu dolotowego powietrza oraz jakości transportowanego nim powietrza specjaliści zalecają, aby części układu dolotowego powietrza pochodziły od renomowanych i sprawdzonych producentów. Należy pamiętać, że niewłaściwie działający dolot powietrza może bardzo zakłócić pracę jednostki napędowej, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na osiąganą przez nią moc.
Wymiana układu dolotowego powietrza
W dbałości o dolot powietrza szczególną wagę należy zwrócić na filtry zatrzymujące wszelkie zanieczyszczenia, ponieważ przedostanie się pyłów lub drobin asfaltu do silnika może doprowadzić do poważnej awarii. Specjaliści podkreślają jednak, że bez względu na to, które części układu dolotowego powietrza okażą się uszkodzone lub zużyte, należy przeprowadzić ich natychmiastową wymianę.
Filtr powietrza jest jednym z najważniejszych elementów układu dolotowego. Niestety, ta część jest często pomijana podczas okresowej wymiany oleju, co w dłuższym czasie może doprowadzić do problemów z silnikiem. Ogólnie przyjmuje się, że powietrze w samochodzie nie może zawierać więcej niż 1 mg/m3 pyłu. Ponieważ ilość pyłu poza drogami utwardzonymi może wynosić do 0,005 g/m3, producenci samochodów zalecają zwykle wymianę filtra powietrza po 20-40 tys. km lub przynajmniej raz w roku.
Kolektor dolotowy zwany także ssącym to element wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, który dystrybuuje przepływ powietrza z kanału dolotowego i kieruje go równomiernie do cylindrów. Uszkodzona uszczelka lub pęknięty kanał to oznaka, że kolektor ssący jest nieszczelny. Symptomem tego typu awarii jest przede wszystkim spadek mocy i zmienne obroty silnika. Zatkany kolektor dolotowy również wywołuje podobną sytuację. W obu przypadkach objawy te wynikają z różnych przyczyn, ale dotyczą w istocie poważnej nieprawidłowości w przepływie powietrza.
Korzyści z wymiany kolektora dolotowego są znaczne, ponieważ jest to najlepsza i stosunkowo prosta metoda zwiększenia osiągów silnika, ale często także dźwięku pojazdu. Przy tak ulepszonej mieszance paliwowo-powietrznej uzyskuje się większą wydajność i temperaturę spalania. Ponadto uzyskuje się również wyższe ciśnienia, co zwiększa parametry pracy silnika. Należy również pamiętać, że przy okazji wymiany kolektora dolotowego należy zawsze wymienić filtr powietrza.
Typowymi oznakami nieszczelnego lub uszkodzonego intercoolera jest utrata mocy, szarpanie podczas przyspieszania, zwiększone spalanie, a także dymienie z układu wydechowego i silne zaolejenie w pobliżu jednostki. Uszkodzona chłodnica powietrza doładowującego może być przyczyną uszkodzenia sprężarki, silnika, filtrów cząstek stałych lub katalizatorów w silnikach benzynowych, a także zakłóceń w spalaniu mieszanki.
W naszej ofercie dolotów powietrza znajdują się wszystkie potrzebne części układów doładowania powietrza. Obejmuje ona między innymi chłodnice powietrza, a także kolektory dolotowe, filtry powietrza, węże i wiele innych elementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Ceny części wahają się więc od kilku złotych za uszczelkę do nawet kilkudziesięciu tysięcy za nowy moduł kolektora dolotowego.
Zamów części przez telefon22 100 13 07
Pon-Pt. 8.00 - 21:00 / Sob. 9.00 - 17.00
Nd. 11:00 - 17:00