Podstawową rolą układu dolotowego powietrza jest dostarczanie właściwych ilości czystego powietrza do jednostki napędowej. Powietrze to umożliwia wytworzenie w silniku mieszanki paliwowo powietrznej, a następnie jej zapłon. Uzyskana w ten sposób moc przekładana jest na energię mechaniczną przekazywaną przez poszczególne części i podzespoły na koła jezdne wprowadzające pojazd w ruch.
Zasada działania silników benzynowych oznacza, że im więcej powietrza trafia do jednostki napędowej, tym większa jest efektywność zachodzących tam reakcji. Proces ten wykorzystywany jest często do poprawy osiągów silnika samochodu, jednak aby było to możliwe, konieczne jest przeprowadzenie specjalnych modyfikacji dolotu powietrza i zastąpienie niektórych części układu dolotowego powietrza elementami o typowo sportowej charakterystyce.
Jakie doloty powietrza wybrać?
Ze względu na znaczenie układu dolotowego powietrza oraz jakości transportowanego nim powietrza specjaliści zalecają, aby części układu dolotowego powietrza pochodziły od renomowanych i sprawdzonych producentów. Należy pamiętać, że niewłaściwie działający dolot powietrza może bardzo zakłócić pracę jednostki napędowej, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na osiąganą przez nią moc.
Wymiana układu dolotowego powietrza
W dbałości o dolot powietrza szczególną wagę należy zwrócić na filtry zatrzymujące wszelkie zanieczyszczenia, ponieważ przedostanie się pyłów lub drobin asfaltu do silnika może doprowadzić do poważnej awarii. Specjaliści podkreślają jednak, że bez względu na to, które części układu dolotowego powietrza okażą się uszkodzone lub zużyte, należy przeprowadzić ich natychmiastową wymianę.