Turbosprężarka powstała na skutek prac konstruktorów dążących do zmaksymalizowania mocy silnika samochodu przy jednoczesnym obniżeniu jego masy i zoptymalizowaniu zużycia paliwa. Efektem tych prac okazała się konstrukcja pozwalająca na zwiększenie ciśnienia powietrza trafiającego do silnika dzięki wykorzystaniu energii zawartej w generowanych przez niego spalinach.
Działanie turbosprężarki opiera się przede wszystkim na jej dwóch kluczowych elementach – na turbinie i sprężarce. To głównie dzięki nim do cylindrów silnika dostarczana jest zwiększona ilość tlenu, co pozwala przy tej samej objętości komory spalić zwiększoną ilość paliwa. Zjawisko to z kolei przekłada się na większą moc uzyskiwaną przez jednostkę napędową.
Duże zaawansowanie technologiczne turbosprężarek sprawia, iż zdecydowanie nie należą one do tanich części samochodowych. Taki stan rzeczy sprawił, że na rynku pojawiło się sporo tańszych turbosprężarek używanych. Ich zakup może jednak bardzo szybko okazać się całkowicie nietrafioną inwestycją i to z kilku powodów: