Czujniki położenia przepustnicy to elementy mało znane kierowcy. W branży motoryzacyjnej zwane także czujnikami TPS, uważa się je za podzespoły, które mogą być źródłem bardzo dokuczliwych problemów. Na czym polega rola czujników położenia przepustnicy i z jakimi problemami można się spotkać w przypadku tych części samochodowych?
Zacznijmy od tego, że przepustnica samochodowa to bardzo ważny element, który reaguje na ruch pedału gazu. Podzespół ten montuje się w układzie dolotowym. Tuż obok przepustnicy montuje się takie auto części jak m.in. filtr powietrza oraz masowy przepływomierz powietrza.
Każdy ruch przepustnicy samochodowej jest śledzony właśnie przez czujniki położenia przepustnicy. Ich rola polega na przekazywaniu sygnału do komputera silnika ECU. Analiza tych informacji pozwala dobrać odpowiednią dawkę paliwa. Zadanie czujników położenia przepustnicy samochodowej jest więc bardzo istotne.
Sprawny samochód przyspiesza jednostajnie. To samo dotyczy przyrostu prędkości obrotowej silnika spalinowego, która może być monitorowana na obrotomierzu. Jeżeli dojdzie do awarii czujników położenia przepustnicy przyrost lub zmniejszanie prędkości obrotowej nie będą jednostajne, jak w przypadku sprawnego auta i mogą się gwałtownie zmieniać. Ma to spory wpływ na komfort jazdy samochodem, bo auto zaczyna po prostu szarpać.
Dodatkowe objawy będące skutkiem uszkodzonych czujników położenia przepustnicy to m.in. problemy z uruchomieniem auta, większe zużycie paliwa i nierównomierna praca jednostki napędowej.