Płyny hamulcowe samochodowe
Płyn hamulcowy do samochodu to bardzo ważny element eksploatacyjny, mający bezpośredni wpływ na sprawne działanie pojazdu, a także bezpieczeństwo podróżujących nim pasażerów. Funkcją samochodowego płynu hamulcowego jest przenoszenie siły hamowania z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Płyn hamulcowy chroni hamulce przed zapowietrzeniem się. Dobór odpowiedniego płynu hamulcowego jest więc bardzo istotny, gdyż wpływa na kondycję całego układu hamulcowego.
Rodzaje płynów hamulcowych
W ofercie producentów materiałów eksploatacyjnych możemy znaleźć kilka rodzajów płynów hamulcowych, oznaczane one są literami. Najpopularniejsze płyny hamulcowe to:
- DOT. 3 – jest to płyn glikolowy najczęściej używany w samochodach z lat 90-tych lub starszych. Temperatura wrzenia tego rodzaju płynu, bez cząsteczek wody nie powinna spadać poniżej 205 stopni Celsjusza, natomiast z cząsteczkami wody – 140 stopni Celsjusza.
- DOT. 4 – to jeden z najpopularniejszych wśród kierowców płynów, również na bazie glikolu. Minimalna temperatura wrzenia tego płynu bez wody to 230 stopni Celsjusza, natomiast z wodą to 155 stopni Celsjusza.
- DOT. 5 – ten rodzaj płynów, produkowany jest na bazie olejów silnikowych, nie można ich mieszać z płynami glikolowymi. Ta klasa płynów nie ma właściwości higroskopijnych
- DOT. 5.1 – jest to płyn hamulcowy glikolowy, mający temperaturę wrzenia na poziomie minimum 260 stopni Celsjusza.
Płyny hamulcowe – czym kierować się przy wyborze?
Przed zakupem płynu hamulcowego do swojego samochodu warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami, a także wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakupiony płyn dobrze spełniał swoje zadanie. Wybierając płyn hamulcowy, sprawdźmy więc następujące parametry:
- odporność temperaturową płynu z wodą – dla naszego pojazdu oraz bezpieczeństwa najlepiej, aby płyn miał jak najwyższą temperaturę wrzenia, dzięki temu możemy mieć gwarancję, że nawet w czasie złych warunków drogowych, kiedy układ hamulcowy narażony jest na duże obciążenie termiczne, hamowanie będzie skuteczne i bezpieczne
- lepkość kinematyczna – musi być ona optymalna, ponieważ zbyt mała lepkość prowadzi do zmniejszenia oporów przepływu płynu w instalacji hydraulicznej, co może doprowadzić do rozszczelnienia układu hamulcowego, z kolei zbyt duża lepkość prowadzi do zwiększenia oporu przepływów płynu w instalacji i również może prowadzić do rozszczelnienia.
- higroskopijność – płyny na bazie glikolu mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają wodę z otoczenia. Woda obniża temperaturę wrzenia płynu i może prowadzić do powstania korka parowego. Dobry płyn hamulcowy to taki, który rozpuszcza wodę, jaka dostaje się do układu hamulcowego
- klasa DOT. – dobrana do zaleceń producenta pojazdu
- prężność pat – niska prężność par przekłada się na wolniejsze zużycie płynu hamulcowego
- pienienie się – dobry płyn hamulcowy nie powinien się pienić
- agresywność – płyn nie powinien agresywnie wpływać na gumowe i metalowe elementy układu hamulcowego
- współpraca z systemami ABS, ASR, ESP – ta właściwość jest szczególnie istotna dla samochodów nowych, wyposażonych w systemy kontroli trakcji i wspomagania.
Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?
Wszystkie płyny eksploatacyjne w samochodzie powinny być przez kierowcę regularnie kontrolowane, w celu ochrony pojazdu przed skutkami ich nagłego braku, a przede wszystkim dla poprawnego działania auta i własnego bezpieczeństwa. W przypadku płynu hamulcowego, w zależności od producenta, zalecana częstotliwość wymiany płynu może być nieco inna. Standardowo przyjęte jest, że płyn hamulcowy do samochodu wymieniamy co dwa lata lub co 40-60 tys. przejechanych kilometrów. W przypadku samochodów starszej generacji zaleca się częstszą wymianę płynów hamulcowych – najlepiej robić to raz w roku, na przykład przy okazji rocznego przeglądu.
Tanie płyny hamulcowe do Twojego samochodu
W sklepie internetowym Ucando znajdziecie Państwo bogatą ofertę tanich płynów hamulcowych najpopularniejszych, renomowanych producentów z całego świata. Gwarantujemy najwyższą jakość i najkorzystniejsze ceny płynów eksploatacyjnych do Państwa samochodów.
Powiązane kategorie produktowe
Popularni producenci płynów hamulcowych
- TRW
- Textar
- Valeo
- Ate
- Bosh
- Brembo
- Febi Bilstein