Według statystyk, nawet 80% ładowań samochodów elektrycznych odbywa się w domu. Obecnie większość samochodów elektrycznych posiada dwa porty ładowania - jeden do prądu przemiennego (AC), natomiast drugi do zasilania prądem stałym (DC) tzw. szybkiego ładowania. Do prywatnego użytku zazwyczaj stosowane są stacje ładowania samochodów elektrycznych AC, nazywane też ładowarkami stacjonarnymi lub wallboxami (urządzenie montowane na ścianie).
Biorąc pod uwagę koszt energii, szczególnie w taryfie nocnej, a także coraz mniejszą ilość bezpłatnych punktów ładowania okazuje się, że domowe ładowanie aut elektrycznych staje się obecnie najbardziej ekonomiczne. Nie można również zapominać o wygodzie takiego rozwiązania.
Samochód elektryczny można ładować prądem ze zwykłego (typu Schuko), 230 V gniazdka, jednak nie jest to zbyt wydajny sposób „tankowania”. Dostarczana w ten sposób moc jest zbyt mała, a sam ładowanie jest bardzo długotrwałe. Rozwiązaniem tego problemu są domowe ładowarki do samochodów elektrycznych AC.
Do prywatnego użytku najlepsza opcją będą domowe stacje ładowania samochodów typu Wallbox. Po zainstalowaniu powinny być one łatwo dostępne dla samochodu, z uwzględnieniem umieszczenia gniazda ładowania w samochodzie (BEV lub PHEV).
Wallboxy to nowoczesne i wydajne stacje ładowania 22 kW samochodów elektrycznych lub hybryd plug-in. W przypadku użytkowania wallboxa w warunkach domowych, ładowanie auta jest szybsze niż w przypadku przenośnej ładowarki.
Mimo tak dużej mocy wallbox jest bezpieczny w użytkowaniu. Przeważnie jest on wykonany z wytrzymałego tworzywa odpornego na czynniki zewnętrzne, a także w gruby, elastyczny przewód będący w stanie przesyłać dużą ilość mocy. Dzięki większej objętości w porównaniu do przenośnej ładowarki do pojazdów elektrycznych, ciepło jest lepiej rozpraszane. Wallboxy posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem się, które nie dopuszczają do zbyt dużego wzrostu temperatury wewnątrz urządzenia. Domowe stacje ładowania samochodów oferują maksymalną moc ładowania na poziomie aż 22 kW.
Większość dostępnych na rynku domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oferuje ładowanie przez wtyczkę 240 V AC. Takie ładowanie zapewnia zasięg na około 20 do 100 km/ na każdą godzinę ładowania.
Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych standardowo są oferowane na rynku z mocami 3,7kW, 7,4kW, 11kW, 22kW, a nawet 50kW. Korzystanie z nich wymaga posiadania dedykowanego obwodu elektrycznego o natężeniu zwykle do 32 amperów. Instalacje domowego ładowania muszą być zgodne z lokalnymi i krajowymi przepisami bezpieczeństwa.
Dobrej jakości stacja ładowania samochodów elektrycznych musi zostać przede wszystkim właściwie zamontowana i prawidłowo uruchomiona, w przeciwnym razie może ona przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Zbyt małe przekroje przewodów zasilających, źle skonfigurowana moc ładowania, nieprawidłowo dobrane zabezpieczenia prądowe czy „wyrzucanie bezpieczników podczas ładowania”, to tylko kilka z problemów, z którymi przeciętny użytkownik może się zetknąć. Radzimy zatem, aby montaż stacji ładowania pozostawić profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami oraz urządzeniami pomiarowymi.
Popularni producenci stacji ładowania samochodów elektrycznych
Domowe stacje ładowania mają trzy zasadnicze atuty przemawiające za ich wyższością nad komercyjnymi stacjami szybkiego ładowania.
Powiązane kategorie produktowe
Sklep UCANDO to domowe stacje ładowania samochodów dostarczane przez najlepszych producentów elementów samochodów elektrycznych. Cena naszych urządzeń jest jedną z najniższych na rynku. Wszystkie produkty posiadają gwarancje producenta.