Według raportów Komisji Europejskiej, jazda na oponach dopasowanych do warunków panujących na drodze zmniejsza o około 46 proc. ryzyko kolizji drogowej spowodowanej zmniejszoną przyczepnością kół. W Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, jednak powszechnie wiadomo, że opony zimowe stosowane w trudnych warunkach drogowych (oblodzenie, śnieg, niskie temperatury) znacząco zwiększają bezpieczeństwo jazdy.
Opony na zimę zawierają większą ilość naturalnego kauczuku, co przekłada się na ich bardziej miękką strukturę. Opony zimowe charakteryzują się również głębokim bieżnikiem, składającym się z tysięcy wąskich szczelin/rowków w blokach bieżnika, które rozpraszają wodę oraz zapobiegają powstawaniu zjawiska aquaplaningu. Tego rodzaju rowki wgryzają się w śnieg, lód oraz błoto, zapewniając właściwą przyczepność podczas jazdy. Zimowe opony samochodowe można bardzo łatwo rozpoznać po symbolu płatka śniegu oraz góry na bocznej ściance opony. Oznacza on, że opona spełnia kryteria bezpieczeństwa w warunkach zimowych.
Ciekawostką jest to, że opony zimowe, jakie znamy obecnie, powstały dzięki programom kosmicznym NASA, a w szczególności programowi lotów na Księżyc. Dla pojazdów księżycowych właśnie stworzono specjalną mieszankę gumy, która była w stanie wytrzymać ekstremalnie niskie temperatury i nie twardniała pod jej wpływem.
Zasadę działania ogumienia zimowego można porównać do działania zwykłego mydła, które jest tłuste i wiąże ze sobą tłuszcze znajdujące się na ludzkiej skórze. Podobnie jest z oponami zimowymi, nabierającymi w bieżnik śnieg, który z kolei zaczyna kleić się do śniegu na nawierzchni drogi. Opony zimowe z oznaczeniem M+S (mud+snow) powstają z mieszanki gumy, która nie twardnieje w wyniku spadku temperatury. Pozwala to czołu opony o wiele lepiej przylegać do nierównej nawierzchni podczas jazdy. Kanały odprowadzające w bieżniku są szersze i głębsze, przez co woda, śnieg oraz błoto pośniegowe są efektywniej odprowadzane spod opony. Z kolei duża ilość lamelek pozwala zwiększyć powierzchnię roboczą opony. Zimowe opony samochodowe uzyskują największą przyczepność dopiero wówczas, gdy bieżnik nabierze śniegu.
Obecnie na rynku można dostać opony zimowe w trzech segmentach – Premium, Medium oraz tzw. budżetówki. Opony Premium poleca się do stosowania w samochodach o dużej mocy, które wymagają dużej skuteczności hamowania, świetnej przyczepności oraz możliwości osiągania znacznych prędkości, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Klasa Medium jest zarezerwowana zwłaszcza dla aut poruszających się głównie po aglomeracjach miejskich, a więc nierozwijających zawrotnych prędkości i niemających dużych przeciążeń na kołach. Opony na zimę klasy ekonomicznej, budżetowej to nie jest wcale złej jakości ogumienie. Najczęściej posiadają dobrej klasy bieżniki, które były stosowane np. w klasie Premium, jednak kilka lat wcześniej. Są to tanie opony zimowe, lecz dobrej jakości i bezpieczne w użytkowaniu.
Jeżeli nie wiesz, jakie opony zimowe wybrać, nasi doradcy czekają na Twoje zgłoszenie. Zapewniamy ogromny wybór opon zimowych dostarczanych przez najlepszych producentów tego typu ogumienia na rynku. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe, posiadają homologacje oraz zostały objęte gwarancją producenta.
Zapraszamy do UCANDO po sprawdzone i bezpieczne ogumienie samochodowe w najkorzystniejszych cenach rynkowych!