Filtry kabinowe, zwane również filtrami przeciwpyłowymi, to coraz częściej stosowany element wyposażenia samochodowego. W nowych autach z klimatyzacją stały się już niemal standardem. Choć filtry kabinowe nie należą do elementów mechanicznych pojazdu i w żaden sposób nie wpływają na jego sprawność, mogą znacznie wpłynąć na poprawienie komfortu jazdy.
Filtry kabinowe odpowiadają za filtrowanie powietrza, które poprzez układ wentylacyjny dostaje się do kabiny samochodu. Usuwają kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów, dym, cząstki asfaltu, drobinki gumy startej z opon i wiele innych zanieczyszczeń zalegających jezdnię lub niesionych przez wiatr.
Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa ma czyste powietrze w kabinie samochodu, filtry kabinowe powinno się zawsze dobierać bardzo starannie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy filtr wykonany jest z materiału odpornego na wilgoć, ponieważ jej obecność wpływa ujemnie na wydajność tego elementu.
Powszechnie stosowane filtry kabinowe dzielą się na:
Eksperci zalecają wymianę filtra kabinowego raz na ok. 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu filtrów, ponieważ ostateczna decyzja o ich wymianie zależy przede wszystkim od panujących na drogach warunków, a wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza i podłoża może wyraźnie skrócić czas, w jakim filtr kabinowy będzie pracował efektywnie.