Wyposażenie samochodu jako całość można podzielić na dwie kategorie: na podstawowe akcesoria samochodowe oraz na wyposażenie dodatkowe. Jak łatwo się domyśleć, podstawowe akcesoria samochodowe posiadają nieco większe znaczenie, niż wyposażenie dodatkowe, ponieważ są to rzeczy niemalże niezbędne każdemu kierowcy – jeśli nie przez cały rok, to przynajmniej w określonych porach roku. Co powinniśmy zaliczać do podstawowych akcesoriów samochodowych?
Podstawowe akcesoria samochodowe to przede wszystkim te akcesoria, których posiadanie jest obowiązkowe lub kluczowe ze względów bezpieczeństwa. Z tego względu do tej kategorii należy zaliczyć z jednej strony takie produkty, jak gaśnica czy apteczka, a z drugiej np. lusterko wewnętrzne, lusterka boczne, wszelkiego rodzaju bezpieczniki i włączniki czy sprężyny poduszek powietrznych oraz przełączniki serujące. Część z tych akcesoriów po zamontowaniu stanowi integralną część pojazdu, pozostałe jednak pełnią raczej funkcję niezbędnych elementów wyposażenia, umieszczanych czy to w schowkach samochodowych, czy w bagażniku.
Dodatkowe wyposażenie samochodu to głównie te akcesoria, które nie są niezbędne i nie posiadają kluczowego znaczenia dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania auta, jednak ich przydatność nie podlega żadnej dyskusji. To między innymi wszystkie akcesoria i przedmioty poprawiające komfort jazdy, ułatwiające eksploatację oraz wpływające zabezpieczająco na poszczególne elementy pojazdu. Do tych ostatnich zaliczyć można między innymi wszelkiego rodzaju pokrowce, takie jak pokrowce na plecy fotela czy pokrowce na koła zapasowe lub na koła z oponami sezonowymi, po zdjęciu przechowywane np. w garażu lub w komórce lokatorskiej.
Innymi akcesoriami dodatkowego wyposażenia samochodu, wpływającymi głównie na komfort jazdy oraz ułatwiającymi eksploatację pojazdu, są chociażby maty antypoślizgowe do bagażników, specjalnie wyprofilowane poduszki samochodowe (tzw. rogaliki), wieszaki samochodowe (szczególnie przydatne dla osób często udających się w długie podróże służbowe, np. dla przedstawicieli handlowych), a także organizery zakładane na plecy fotela kierowcy lub fotela pasażera.
Do grupy dodatkowych akcesoriów samochodowych zaliczyć można również urządzenia i przedmioty, które mają zastosowanie wyłącznie okazjonalne, a ich posiadanie świadczy przede wszystkim o przezorności kierowcy. Doskonałym przykładem jest tutaj samochodowy podnośnik hydrauliczny lub specjalna latarka wielofunkcyjna.