Amortyzator samochodowy jest podzespołem, który jest najczęściej montowany z kilkoma dodatkowymi elementami, wśród których na wyróżnienie zasługują osłony i odboje amortyzatora. Ich rola jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego układu zawieszenia samochodowego, zwłaszcza w przypadku, gdy auto porusza się w głównej mierze po kiepskiej jakości drogach. Osłona i odbój amortyzatora to podstawowe elementy przedłużające życie zawieszeniu samochodowemu.
Osłony amortyzatorów to elementy wchodzące w skład zawieszenia samochodowego, które są przede wszystkim odpowiedzialne za wydłużenie trwałości zamontowanych amortyzatorów. Bez osłon są one narażone na korozję, zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Są to tanie i mało skomplikowane elementy wspierające pracę odbojów podczas ochrony przed mechanicznym zniszczeniem amortyzatorów. Gumowa osłona amortyzatora zmniejsza ryzyko korozji, a także chroni amortyzator przed zanieczyszczeniami. Z kolei odboje amortyzatorów to niewielkie konstrukcje o zaokrąglonym kształcie, przymocowywane do amortyzatorów.
Odbój amortyzatora tylnego i przedniego jest najczęściej wykonany z tworzywa poliuretanowego, ewentualnie z gumy. Tego typu tworzywo zapewnia dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Materiał poliuretanowy charakteryzuje się duża zdolnością do absorpcji energii, co w przypadku odbojów jest niezwykle ważne. Z kolei gumowy odbój amortyzatora o wiele gorzej spełnia swoje zadania i przy tym szybciej się zużywa.
Głównym zadaniem odbojów amortyzatora jest jego zabezpieczenie przed uszkodzeniami wywołanymi uderzeniami w amortyzator innych podzespołów, najczęściej podczas jazdy po głębokich dziurach czy wyjątkowo nierównej nawierzchni. Odbój amortyzatora minimalizuje wszelkie ruchy w zawieszeniu, uniemożliwiając tym samym uderzanie o siebie poszczególnych jego podzespołów.
Zarówno osłona amortyzatora tylnego oraz przedniego, jak i odboje amortyzatorów przód tył powinny być systematycznie kontrolowane i w razie konieczności natychmiast wymieniane. Nieprawidłowa praca tych elementów zwiększa ryzyko awarii amortyzatorów, przez co sama jazda samochodem staje się mniej komfortowa ze względu na drgania, luźne zawieszenie czy też uporczywy dźwięk uderzeń. Stan techniczny osłon i odbojów można sprawdzić samodzielnie. Wystarczy tak naprawdę spojrzeć na odbój oraz osłonę, aby mieć pewność, czy nadają się one do dalszej eksploatacji. Jeżeli są mocno zużyte, a co za tym idzie, straciły na grubości, niezbędna będzie ich wymiana. Osłony i odboje należy wymieniać wraz z amortyzatorami.
W UCANDO znajdziesz tylne i przednie osłony i odboje amortyzatora w atrakcyjnej cenie rynkowej. Sklep UCANDO współpracuje wyłącznie z czołowymi producentami elementów zawieszenia samochodowego o sprawdzonej renomie i potwierdzonej jakości produktów. Z naszej strony zapewniamy najlepszą relację ceny do jakości oferowanych części samochodowych.
Zapraszamy do UCANDO po osłony przeciwpyłowe amortyzatora oraz odboje w dobrej cenie! Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną i szybką realizację zamówienia.