Światła w samochodzie zapewniają nie tylko odpowiednie doświetlenie drogi podczas jazdy czy też zasygnalizowanie manewru skrętu lub zmiany pasa ruchu, ale również umożliwiają sygnalizacje położenia pojazdu zarówno w przestrzeni zabudowanej, jak i niezabudowanej. Wykorzystuje się w tym celu światła postojowe, często mylone ze światłami pozycyjnymi.
Światła postojowe nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, lecz bez wątpienia są bardzo przydatne w bezpiecznej eksploatacji pojazdu. Są to światła włączane przede wszystkim w warunkach niedostatecznej widoczności, w czasie postoju oraz w momencie zatrzymania pojazdu. Postojówki to nie to samo co światła pozycyjne, choć są ode do siebie podobne pod względem funkcjonalności. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (ze zm.; tekst jednolity: Dz.U. 2015 poz. 305, ostatnia zmiana: Dz.U. 2016, poz. 858) wyraźnie rozróżnia te dwa rodzaje świateł. Par. 12 ust. 3 pkt 4), światła postojowe dotyczą wyłącznie samochodów o długości nie większej niż 6 metrów i szerokości nieprzekraczającej 2 metrów. Umieszczanie tych świateł w pojazdach o gabarytach innych niż wyżej wymienione jest zabronione.
Lampy świateł postojowych działają w zbliżony sposób co kierunkowskazy. Można je włączyć po prawej lub po lewej stronie samochodu lub wszystkie na raz. Światła postojowe przydają się zwłaszcza po zmroku, w warunkach niedostatecznej widoczności lub w momencie, gdy istnieje potrzeba zatrzymania samochodu w miejscu, gdzie brak innego oświetlenia otoczenia w postaci latarni ulicznych czy oświetlenia z okolicznych budynków. Użycie postojówek w takich sytuacjach pozwala kierowcy oświetlić pojazd, aby zasygnalizować innym uczestnikom ruchu drogowego jego położenie. Światła postojowe uruchamia się podobnie jak kierunkowskazy, a więc na wyłączonym silniku poprzez przycisk na desce rozdzielczej z odpowiednią ikonką (najczęściej duża litera „P” z odchodzącymi od niej promieniami). Zazwyczaj w samochodzie znajdują się dwie lub cztery sztuki lamp postojowych. Żarówka światła postojowego ma barwę białą, jednak same lampy mają barwę białą z przodu, czerwoną z tyłu lub pomarańczową, ponieważ światło to może być połączone z kierunkowskazem lub z bocznym światłem pozycyjnym. Co ważne, światła postojowe nie mogą znajdować się dalej niż 400 mm od obrysu samochodu i powinny być podłączone w taki sposób, aby można je było włączyć tylko po jednej stronie pojazdu.
Żarówka postojowa to dodatkowa funkcja w samochodzie, która jest realizowana za pomocą świateł pozycyjnych przednich, tylnych oraz bocznych. Dlatego też takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowego oznakowania homologacyjnego.
Popularni producenci elementów świateł postojowych
W UCANDO znajdziesz tanie światła postojowe o bardzo dobrej jakości i wydajności działania, które dostarczają czołowi producenci oświetlenia samochodowego na świecie. Dostępne w sprzedaży produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta.
Powiązane kategorie produktowe
Zapraszamy do UCANDO po doskonałe lampy świateł postojowych w najniższej cenie rynkowej. Nasze produkty to najlepsza relacja ceny do jakości w Polsce!