O ile przednie światła przeciwmgielne nie są wymagane prawem, o tyle tylne oświetlenie tego typu o barwie czerwonej jest już standardowym wyposażeniem każdego samochodu, o czym stanowią polskie przepisy ruchu drogowego oraz obowiązek homologacyjny. Nie wszyscy kierowcy nadal wiedzą jednak, jak prawidłowo użytkować żarówki przeciwmgłowe tylne.
Kodeks drogowy mówi, że kierujący pojazdem może używać tylnych żarówek do świateł przeciwmgielnych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący samochodem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. Warto również pamiętać, że żarówki do świateł przeciwmgielnych tylnych należy w opisanych warunkach używać także podczas postoju, ale jednocześnie nie wolno nadużywać świateł przeciwmgłowych. Mocna, czerwona barwa takiego oświetlenia jest w stanie oślepić kierowców jadących za naszym samochodem.
Aby prawidłowo ocenić odległość i widoczność na drodze, warto posłużyć się słupkami informacyjnymi znajdującymi się przy jezdni. Są one ustawione co 100 metrów. Jeżeli na skutek panujących warunków atmosferycznych nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego słupka, znaczy to, że widoczność spadła poniżej 100 metrów.
Samochód może być wyposażony w jedno światło po lewej stronie pojazdu lub dwa tylne światła przeciwmgielne, które powinny być zamontowane symetrycznie na wysokości minimum 25 cm od jezdni i nie wyżej niż 100 cm. Najczęściej jednak znajdują się one w lampach zespolonych tylnych, nie bliżej niż 10 cm od świateł "stop". Zazwyczaj stosowane są w nich żarówki przeciwmgłowe P21W.
Czy światła przeciwmgielne należy włączać w mieście czy też w terenie zabudowanym? Według Kodeksu drogowego, nie ma rozgraniczenia w kwestii rodzaju drogi czy terenu – zabudowanego czy nie. Pojawia się jedynie „zmniejszona przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów”. Przepisy wyraźnie stanowią, że w razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć światła przeciwmgłowe.
Pamiętajmy również, że zgodnie z art. 51. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – "Prawo o ruchu drogowym" (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Sklep UCANDO to szeroka oferta doskonałej jakości żarówek samochodowych, w tym również żarówek do świateł przeciwmgielnych tylnych. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania producentami oświetlenia samochodowego. Wszystkie dostępne żarówki samochodowe są fabrycznie nowe i posiadają odpowiednie homologacje.
Zapraszamy do UCANDO po tanie żarówki do świateł przeciwmgielnych tylnych! Gwarantujemy profesjonalną pomoc techniczną na każdym etapie zakupów, najniższe ceny na rynku oraz natychmiastową realizację zamówienia.