Lampy tylne zespolone stały się standardem w nowoczesnych modelach samochodów. Nazwa „lampy tylne zespolone” lub „światła tylne zespolone” bierze się stąd, że są to w rzeczywistości zespolone światła stopu, tylne kierunkowskazy, światła cofania oraz światła przeciwmgłowe. Taki kompletny zestaw poszczególnych lamp w jednej oprawie to rozwiązanie ułatwiające eksploatację i podnoszące walory estetyczne auta. W niektórych przypadkach lampy tylne zespolone zostały zaprojektowane tak charakterystycznie, że po samym ich kształcie można rozpoznać konkretny model samochodu.
Dbałość o posiadanie sprawnego oświetlenia w swoim samochodzie należy do jednego z głównych obowiązków każdego kierowy. Światła tylne zespolone nie tylko informują o położeniu samochodu, ale też o zamiarach kierowcy (manewr skrętu, cofania, hamowanie), przez co ich właściwe działanie jest jednym z czynników decydujących o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Biorąc to pod uwagę, a także pamiętając o fakcie, że jazda z niesprawnymi światłami jest niezgodna z przepisami o ruchu drogowym, warto zainwestować w lampy tylne zespolone od sprawdzonych i uznanych producentów.
Światła tylne zespolone, jak wiele innych elementów samochodu, w wyniku eksploatacji tracą powoli swoje właściwości. Zużycie lamp sprawia, że odbłyśniki i klosze zaczynają matowieć, a pokrywające się śniedzią styki żarówek przestają spełniać swoje zadanie. Wprawdzie nie ma sztywnych ram czasowych określających termin wymiany świateł, jednak warto w tym przypadku kierować się po prostu rozsądkiem i wymieniać – zwłaszcza lampy tylne zespolone – w momencie, w którym stopień ich zużycia zacznie wpływać na ich sprawność.