Światła przeciwmgielne przydają się szczególnie wiosną oraz jesienią, kiedy to poza padającym deszczem, śliską nawierzchnią występują również mgły. Przednie światła przeciwmgielne to dodatek, który zapewnia odpowiednie doświetlenie drogi przy gorszych warunkach atmosferycznych. Jednak wielu kierowców używa tego oświetlenia również podczas jazdy nocą, co nie tylko powoduje oślepianie innych kierowców, ale jest także realnym zagrożeniem drogowym.
Reflektory przeciwmgielne to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Zazwyczaj chodzi tu o żarówki przeciwmgłowe tylne. Jednak coraz częściej samochody mają też światła przeciwmgielne przednie o barwie białej, które nie są już obowiązkowe. Światła przeciwmgłowe to zestaw świateł używanych do oświetlenia drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Tego typu oświetlenie składa się z dwóch świateł przednich barwy białej lub żółtej oraz jednego lub dwóch świateł tylnych barwy czerwonej.
Zgodnie z art. 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Z kolei w art. 51. w podpunkcie 5 mówi, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Nieprawidłowo używane żarówki do świateł przeciwmgielnych przednich w samochodzie mogą utrudniać jazdę pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, a nawet spowodować niebezpieczeństwo na drodze. Jeśli dojdzie do wypadku, wina spada na kierującego, który źle zastosował światła w swoim samochodzie. W takim przypadku ubezpieczenie OC nie zawsze pokryje szkody.
Kierujący, który nie uruchomi tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 zł i 2 punktami karnymi. Jeśli zaś korzysta ze świateł przednich lub tylnych przeciwmgłowych w sposób nieuzasadniony, mandat może wynieść 100 zł i 2 punkty karne.
Światła przeciwmgielne przednie należy używać z głową wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest słaba, a widoczność spada do 50 metrów. Działają one na innych kierowców jak światła długie, halogeny, a więc mogą ich oślepiać! Pamiętajmy, że żarówka przeciwmgielna nie świeci na wprost, a rozprasza światło po bokach, co jest bardzo skuteczne we mgle.
Interesuje Cię żarówka przeciwmgielna przód do Twojego samochodu? Sprawdź ofertę UCANDO, jednego z największych sklepów internetowych z auto częściami w Polsce. Wszystkie dostępne żarówki samochodowe są fabrycznie nowe i posiadają odpowiednie certyfikaty i homologacje. Części UCANDO to najlepsza relacje ceny do jakości!
Zapraszamy do UCANDO po tanie żarówki do świateł przeciwmgielnych przednich do każdego modelu samochodu! Zapewniamy fachową pomoc techniczną, najniższe ceny rynkowe, bogaty wybór asortymentu oraz szybką realizację zamówienia.