Według policyjnych statystyk, w nocy dochodzi do kilkakrotnie większej ilości wypadków niż w dzień. Jedną z ich przyczyn, zaraz obok nadmiernej prędkości i alkoholu, są nieodpowiednio ustawione reflektory samochodowe, które albo niewłaściwie doświetlają drogę lub/i oślepiają innych kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. W odpowiednim ustawieniu świateł samochodowych pomagają silniczki regulacji, czyli silniki krokowe ustawienia reflektorów.
Jednym z podstawowych punktów podczas badania technicznego auta jest kontrola ustawień przednich świateł pojazdu. Ustawienie reflektorów polega na ustaleniu położenia granicy padania światła oraz cienia w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Taka kontrola dotyczy każdego samochodu bez względu na typ zamontowanych w nim reflektorów. Nie ma znaczenia, czy w aucie zamontowane są żarówki H4 lub H7 z manualną regulacja czy też ksenony posiadające automatyczny silnik poziomujący reflektora.
Silniczek regulacji świateł to silnik krokowy będący jednym z mechanizmów pozwalających na ustawienie świateł w samochodzie. Dzięki niemu możliwa jest odpowiednia regulacja wiązki światła padającego na drogę tak, aby zapewnić kierowcy optymalną widoczność szczególnie podczas jazdy w godzinach nocnych, nie oślepiając jednocześnie innych użytkowników ruchu drogowego. Zazwyczaj siłownik regulacji położenia reflektorów nie ma z góry określonego okresu jego przydatności użytkowej i podlega wymianie w momencie najmniejszej awarii. Aby silniczek mógł działać prawidłowo, a tym samym spełniać swoją funkcję w samochodzie, regulacji reflektora należy dokonywać zgodnie z dokumentacją techniczną pojazdu zaraz po jego wymianie.
Silniczek regulacji świateł samochodowych nie jest elementem wiecznym i jak większość elementów mechanicznych ulega z czasem wyeksploatowaniu. Można wyróżnić 3 główne przyczyny awarii tego mechanizmu. Pierwsza z nich to przetarcie elementu kulkowego, czego przejawem są najczęściej charakterystyczne dźwięki dobiegające z okolic reflektora podczas jazdy. Usterkę można również zaobserwować wizualnie – zazwyczaj uszkodzony element pojawi się w wewnętrznej przestrzeni reflektora. Drugą przyczyną usterki silniczka świateł jest odłączenie się przewodu od gniazda, co jest następstwem zużycia się przewodu lub jego mocowań. Konsekwencją tego będzie problem z ustawieniem jednego lub obydwu reflektorów z poziomu kokpitu samochodu. Regulacja zasięgu świateł, a więc cały mechanizm poziomujący, może ulec uszkodzeniu, jeżeli poszczególne jej elementy zostały wykonane z kiepskiej jakości materiałów. Dotyczy to szczególnie blokady mechanizmu, które może ulec pęknięciu. Wówczas promień świetlny zostanie ustawiony zbyt nisko i nie będzie możliwości jakiejkolwiek jego regulacji.
Sprawnie działające reflektory samochodowe to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu poruszania się po drodze zwłaszcza po zmierzchu. Awaria silnika automatycznie poziomującego reflektory może powodować poważne zagrożenie na drodze. W UCANDO znajdziesz tanie silniki poziomujące reflektorów do praktycznie każdego modelu oraz rodzaju świateł. Nasze produkty pochodzą wyłącznie od sprawdzonych i godnych zaufania producentów osprzętu oświetlenia samochodowego.
Zapraszamy do UCANDO po wysokiej klasy silnik poziomujący reflektora w najniższej rynkowej cenie!