Kierunkowskaz w samochodzie to światło (sygnalizator), za pomocą którego kierowca informuje innych uczestników ruchu drogowego o zamiarze zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. Kierunkowskazy są obowiązkowym wyposażeniem samochodu już od ponad 70 lat. Obecnie nazywa się je popularnie migaczami, a w pierwotnej wersji kierunkowskazy występowały w formie mechanicznej.
Początki sygnalizacji zmiany kierunku ruchu sięgają lat 20. XX wieku. Duża liczba wypadków w ruchu drogowym w tamtym czasie spowodowała, że zaczęto zwracać większą uwagę na problem komunikacji pomiędzy kierowcami. Rozpoczęto więc prace nad wprowadzeniem jednolitego systemu sygnalizacji, który przede wszystkim widoczny z dalszych odległości i w gorszych warunkach atmosferycznych. W 1928 roku firma Bosch zaprezentowała pierwszy tzw. mechaniczny kierunkowskaz w kształcie ramienia zakończonego światłem. W momencie skrętu ramię podnosiło się, wychodząc jednocześnie na zewnątrz (poza konstrukcję) pojazdu.
Dziś kierunkowskazy to najczęściej żarówki PY21W, które migają podczas sygnalizowania zmiany kierunku jazdy. Po raz pierwszy użyto takiego rozwiązania w 1952 roku, a jego pomysłodawcą była firma Hella. Początkowo żarówki kierunkowskazów montowano wyłącznie z przodu i z tyłu samochodu, jako integralną część reflektorów. Pierwszymi autami, w jakich zainstalowano takie rozwiązanie były Bogward Goliath i Ford Taunus. Obecnie w samochodach oprócz przedniego i tylnego stosowane są również boczne kierunkowskazy, które znajdują się zazwyczaj między przednimi drzwiami a przednim kołem.
Żarówki kierunkowskazów sygnalizują zmianę kierunku poruszania się pojazdu czy zmianę pasa ruchu. Przede wszystkim kierunkowskazy nie są dla nas, lecz dla innych uczestników ruchu drogowego. Migacza nie włącza się jedynie z konieczności, ale po to, by poinformować innych kierujących i pieszych o naszych zamiarach na drodze. Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Najczęstszym błędem popełnianym przez polskich kierowców jest zbyt późne włączenie kierunkowskazu, już w trakcie wykonywania konkretnego manewru. Aby żarówki do kierunkowskazów LED spełniły swoją rolę, muszą zostać uruchomione odpowiednio wcześnie. Według przeprowadzonych badań, kierunkowskaz powinien mignąć przynajmniej 3 razy, zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru drogowego.
W dzisiejszych samochodach wykorzystywana jest najczęściej dwuwłóknowa żarówka kierunkowskazu typu P21W lub PY21W. Może to być również żarówka kierunkowskazu LED W5W, W16W, W21W, WY21W lub PSY24W. Ich średnia żywotność mieści się w granicach od 250 do 500 roboczogodzin.
W ofercie UCANDO znajdziesz zarówno żarówki kierunkowskazów biała, jak i żarówki kierunkowskazów pomarańczowa w atrakcyjnej cenie rynkowej. Sklep współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi, renomowanymi producentami oświetlenia samochodowego. Żarówki samochodowe w UCANDO to najlepsza relacja ceny do jakości na polskim rynku!
Zapraszamy do UCANDO po tanie żarówki kierunkowskazów najlepszych światowych producentów!