Samochodowy układ klimatyzacji ma przede wszystkim za zadanie chłodzić powietrze oraz minimalizować ilość wilgoci dostarczanej do kabiny pasażerskiej. Działanie całego systemu klimatyzacji zależy od wielu elementów, pełniących w układzie określone zadania. Jednym z ważniejszych urządzeń klimatyzacji samochodowej jest dmuchawa, która wtłacza schłodzone powietrze do wnętrza auta.
Dmuchawa dostarcza schłodzone lub ogrzane powietrze do kabiny pasażerskiej, dzięki czemu jest w stanie skutecznie obniżyć lub podnieść temperaturę we wnętrzu auta. Schemat działania tego urządzenia jest mało skomplikowany. Wentylatory znajdujące się we wnętrzu dmuchawy dysponują dużą mocą oraz przepustowością. Powietrze zostaje zassane, a następnie wydmuchane do przestrzeni pasażerskiej samochodu. Montowane w pojazdach dmuchawy klimatyzacji są zasilane natężeniem prądu 12V oraz 24V, co umożliwia im sprawne działanie nie tylko w samochodach osobowych, ale również w pojazdach ciężarowych czy też maszynach rolniczych.
Wentylatory nawiewu pracują praktycznie non stop podczas użytkowania samochodu. Powoduje to z czasem, że dmuchawy ulegają zużyciu, czego objawem jest głośniejsza praca tych elementów. Dmuchawy, dzięki wysokiej prędkości obrotowej, są w stanie dostarczyć duży strumień powietrza w danej chwili. Można nim odpowiednio sterować za pomocą pokręteł na konsoli środkowej auta lub bezpośrednio z poziomu kratek nawiewu. Łopatki wentylatora w dmuchawie pracują w warunkach minimalnego tarcia, dzięki obecności środków smarnych. Jednak z czasem smar traci swoje właściwości i dodatkowo w dmuchawie osadza się brud i inne zanieczyszczenia wpływające na zwiększenie tarcia. Zbyt głośna praca mechanizmu jest oznaką, że w najbliższym czasie dojdzie do zatarcia łożysk i konieczna będzie wymiana zużytych elementów.
Smarowanie łożysk i innych elementów wentylatora dmuchawy nie zawsze skutecznie wyeliminuje problem zbyt głośnego działania nawiewu. Często najlepszym wyjściem z sytuacji jest zakup nowego wentylatora nawiewu. Koszt takiego mechanizmu, w zależności od modelu samochodu, może wynieść od 150 do 500 zł. Można również zdecydować się na zakup wyłącznie silnika dmuchawy, którego koszt waha się, mniej więcej, od 100 do 150 zł.