Podstawowym zadaniem pompy paliwa jest wydajne dostarczanie benzyny do układu zasilania samochodu, zapewniając jednocześnie właściwe ciśnienie paliwa oraz odpowiedni wydatek. Obecnie stosuje się najczęściej pompy elektryczne, które zastąpiły mechaniczne pompy membranowe. Aby pompa mogła prawidłowo funkcjonować i dostarczać paliwo pod odpowiednim ciśnieniem, niezbędne jest zachowanie jej hermetyczności, która zapewniają uszczelki pomp paliwa. Żywotność tych urządzeń jest w dużej mierze uzależniona od samej konstrukcji pompy oraz od warunków eksploatacyjnych. Przyjmuje się, że średnia wytrzymałość pompy paliwa mieści się w przedziale od 200 do 300 tys. kilometrów.
Elektryczne pompy paliwa znajdują się bezpośrednio w zbiorniku paliwa (tzw. zatapialna pompa paliwa) lub też pod nim (liniowa pompa paliwa). Najczęściej stosuje się jednak zatapialne pompy paliwa głównie wirnikowe. Umieszczenie urządzenia bezpośrednio w zbiorniku zmniejsza hałas silnika elektrycznego pompy, a także zapewnia odpowiednie zasilanie, smarowanie oraz chłodzenie jednostki napędowej.
Najczęstszą przyczyną awarii elektrycznej pompy wewnątrzzbiornikowej są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia przedostające się do jej wnętrza najczęściej ze zbiornika. Przyczyną może być uszkodzona uszczelka pompy paliwowej, która przepuszcza zanieczyszczenia do mechanizmu. Może dojść również do awarii połączeń elektrycznych pompy paliwa (np. obluzowanie połączenia, nieodpowiednie uziemienie, zbyt niskie napięcie podawane do pompy). Awaria pompy paliwa prowadzi najczęściej do problemów z pracą jednostki napędowej oraz do drastycznego obniżenia komfortu jazdy samochodem.
Pompa paliwa potrafi odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, np. w czasie dalekiej podróży, nie dając wcześniej jakichkolwiek niepokojących sygnałów. Bez sprawnie działającej pompy paliwa dalsza jazda samochodem czy też motocyklem nie jest możliwa. W czasie dłuższych podróży przydadzą się na pewno zestawy naprawcze pomp paliwa, dzięki którym można zaoszczędzić na naprawie nawet kilkaset złotych. Z takich zestawów korzystają nie tylko przeciętni użytkownicy samochodów i motocykli, ale również wiele profesjonalnych warsztatów naprawczych.