Zbiorniki paliwa popularnie określane jako baki samochodowe to elementy, których podstawowa rola polega na magazynowaniu oraz zasilaniu paliwem silnika spalinowego samochodu. Co istotne zbiorniki paliwa znajdziemy nie tylko w autach, ale także m.in. w motocyklach. By zapewnić kierowcy kontrolę poziomu paliwa, w samochodowych zbiornikach paliwa umieszcza się specjalny wskaźnik i czujnik poziomu paliwa, który informuje kierowcę, kiedy należy dolać paliwa do baku.
Baki samochodowe produkuje się ze specjalnej blachy lub nieco rzadziej z tworzyw sztucznych. W przypadku drugiego wariantu samochodowe zbiorniki paliwa wyposaża się dodatkowo w specjalne mechanizmy, których rola polega na odprowadzaniu ładunków elektrostatycznych (pozwala to wykluczyć zjawisko zapłonu paliwa w instalacji). Bardzo istotnym elementem, który współpracuje ze zbiornikami paliwa jest pompa paliwa, która przetłacza paliwo z baku samochodu do silnika.
Zdarza się, że baki samochodowe, zwłaszcza te z blachy, atakuje rdza. Z reguły do pojawiania się ognisk korozji dochodzi na skutek nieszczelnego wypełnienia zbiornika paliwem. Specjaliści coraz częściej zwracają uwagę na fakt, że zbiorniki paliwa rdzewieją coraz częściej, głównie za sprawą innego, nierzadko gorszej jakości paliwa (niegdyś benzyna nie była w ogóle mieszana z domieszkami wody).
Jeżeli bak samochodowy jest nieszczelny będzie dochodzić do wycieków paliwa. Zdarza się to czasami w najmniej oczekiwanych momentach i potrafi zaskoczyć kierowcę nagłym zgaszeniem silnika. W przypadku nawet drobnych dziur zaleca się wymianę zbiornika na nowy. Odradza się z kolei łatania zbiorników paliwa bo to opcja zbyt krótkotrwała.