Uszczelka głowicy silnika nie jest w zasadzie elementem eksploatacyjnym, stąd też nie powinna ulegać uszkodzeniu. Teoria teorią, lecz w praktyce awarii uszczelki głowicy boją się chyba wszyscy kierowcy. Jej uszkodzenie prowadzi najczęściej do poważnych i kosztownych napraw, liczonych w tysiącach złotych, mimo że sama uszczelka głowicy cylindrów jest stosunkowo tanim elementem.
Pomiędzy głowicą a blokiem cylindrów silnika panują ekstremalnie trudne warunki. Umieszczana w tym miejscu uszczelka jest poddawana ogromnym ciśnieniom oraz temperaturom, którym nie zawsze jest w stanie sprostać.
Uszczelka pod głowicą silnika pełni bardzo ważną funkcję, a jej obecność w jednostce napędowej jest nieodzowna. To ona zapewnia odpowiednią szczelność przestrzeni roboczej nad tłokiem oraz właściwe uszczelnienie kanałów doprowadzających olej oraz płyn chłodzący. Jej budowa jest zróżnicowana w zależności od silnika oraz warunków, w jakich pracuje jednostka. W silnikach o dużym wysileniu oraz w tych turbodoładowanych uszczelka głowicy silnika może być wykonana wyłącznie z metalu (np. ze stali nierdzewnej lub miedzi), natomiast przy krawędziach stycznych z cylindrami może posiadać specjalne niewielkiej wielkości kołnierze, które ulegają odpowiedniemu odkształceniu po dokręceniu głowicy, zapewniając tym samym bardzo dobre uszczelnienie. Uszczelka po dokręceniu głowicy wypełnia wszelkie nierówności bloku cylindrów oraz samej głowicy.
W komorach spalania ciśnienie bardzo często osiąga pułap 2000 barów, natomiast temperatury oscylują od 0 i mniej do ponad 800 stopni Celsjusza. Nawet tak ekstremalne warunki pracy fabrycznie instalowana uszczelka jest w stanie wytrzymać przez długie lata. Problemy zaczynają się wraz z niecodzienną, odbiegającą od normy pracą silnika, która może doprowadzić do uszkodzenia uszczelki głowicy silnika, zwłaszcza jej przegrzania. Zdarzają się często sytuacje, że jednostki napędowe są poddawane dużym obciążeniom zanim osiągną odpowiednią temperaturę roboczą lub ulegają długotrwałym i silnym obciążeniom cieplnym na przykład podczas jazdy w górach czy też szybkiej jazdy na autostradach. Pamiętajmy również, że nawet prawidłowo skalibrowana instalacja LPG silnika bez odpowiednio przygotowanego układu chłodzenia podniesie temperaturę w komorach spalania i może uszkodzić uszczelkę głowicy. Jakiekolwiek, nawet punktowe przegrzanie silnika może wypalić uszczelkę, która nie jest dalej w stanie podołać zbyt dużemu obciążeniu termicznemu. Najczęściej do takiego wypalenia dochodzi na przewężeniu między cylindrami. Uszkodzona uszczelka pod głowicą silnika nie jest w stanie uszczelnić komory spalania i w rezultacie dochodzi do przedmuchu - pomiędzy uszczelkę, blok cylindrów i głowicę trafia mieszanka paliwowo-powietrzna oraz gazy wydechowe. W momencie utraty szczelności, dochodzi do przecieków płynu chłodzącego oraz oleju silnikowego.
Najczęściej problemy z uszczelką głowicy silnika wynikają z bagatelizowania awarii układu chłodzenia, żle pracujących wtryskiwaczy, które znacząco podnoszą temperaturę w komorach spalania, a także nieprawidłowo wyregulowanej instalacji gazowej. Uszczelka głowicy cylindrów ulega uszkodzeniu przede wszystkim na skutek drastycznego zwiększenia temperatury silnika. W skrajnych sytuacjach dochodzi do zagotowania się jednostki napędowej. Cena naprawy silnika w takiej sytuacji liczona jest w tysiącach złotych.
Sklep UCANDO posiada w ofercie uszczelki głowic silników różnych konstrukcji, dostarczane przez renomowanych producentów osprzętu silnikowego. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i oferują najlepszą relację ceny do jakości na polskim rynku.
Zapraszamy do UCANDO po części samochodowe najlepszych, światowych producentów. Tylko tutaj uszczelka głowicy silnika w atrakcyjnej cenie rynkowej. Gwarantujemy profesjonalną pomoc techniczną oraz szybką realizację zamówienia.