Czujnik temperatury mimo tego, że jest urządzeniem dość niepozornym, to jego rola jest kluczowa dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Gdy czujnik temperatury płynu chłodzącego ulegnie awarii, praca silnika samochodowego zostaje zaburzona, co pociąga za sobą m.in. większe spalanie i problemy z osiągnięciem odpowiednich parametrów jednostki napędowej, łącznie z brakiem możliwości jej uruchomienia.
Jednym z ważniejszych parametrów działania silnika jest temperatura, która musi być utrzymywana na określonym poziomie. Odpowiedzialny jest za to układ chłodzenia, który w zależności od aktualnych potrzeb dogrzewa lub ochładza jednostkę napędową. Niewłaściwa temperatura znacząco skraca żywotność silnika, zwiększając jednocześnie spalanie oraz pogarszając jego osiągi. Aby tego uniknąć, wykorzystuje się samochodowy czujnik temperatury wody, który monitoruje parametry płynu chłodniczego, a zebrane w ten sposób informacje przekazuje do komputera pokładowego sterującego pracą jednostki napędowej.
W starszych konstrukcjach samochodowych mierzenie temperatury płynu chłodzącego miało jedynie na celu zapalenie czerwonej lampki kontrolnej we właściwym momencie, co oznaczało, że płyn chłodzący już niedługo zacznie się gotować. Kierowca miał również do dyspozycji wskaźnik pokazujący stopień nagrzania jednostki napędowej. Obecnie te dość archaiczne już rozwiązania zastąpiono nowoczesnymi czujnikami temperatury wody, które znajdują się we wszystkich współczesnych samochodach sprzedawanych na międzynarodowym rynku motoryzacyjnym.
Czujnik temperatury silnika, który nazywany jest również czujnikiem temperatury płynu chłodzącego, to niewielkie urządzenie mierzące wysokość temperatury płynu krążącego w układzie chłodzenia. Po zmierzeniu przez czujnik parametrów płynu, informacje na ten temat są przesyłane do komputera sterującego pracą jednostki napędowej. Na podstawie danych dostarczonych przez czujnik temperatury wody sterownik silnika dobiera odpowiedni skład mieszanki paliwowo-powietrznej. W zależności od temperatury dawka paliwa zostaje zwiększana przy zimnym silników lub zmniejszona, gdy jednostka osiągnęła odpowiednią temperaturę roboczą.
Jakiekolwiek uszkodzenie czujnika temperatury spowoduje, że sterownik odpowiedzialny za pracę silnika, nie otrzyma prawidłowych danych dotyczących parametrów płynu chłodzącego lub w ogóle nie zostaną one dostarczone. Najczęściej w takiej sytuacji samochód zostaje przestawiony w tzw. tryb awaryjny. Wadliwy czujnik temperatury wody pociąga za sobą konsekwencje w postaci znacznego spadku mocy jednostki napędowej oraz zwiększonego spalania, a także problemów z jej uruchomieniem. O przyczynach awarii czujnika dowiemy się poprzez błędy obecne w module sterującym. Mogą to być np. informacje o zwarciu w czujniku lub zwarciu do masy w jego okablowaniu. Możliwe są również przerwy w przewodach oraz zwarcia z biegunem dodatnim czy też skoki sygnałów. Samochodowy czujnik temperatury wody może szwankować również z powodu silnika, który nie jest w stanie osiągnąć wymaganej minimalnej temperatury roboczej.
W UCANDO znajdziesz tani czujnik temperatury wody o bardzo dobrej jakości. Nasze produkty dostarczane są przez najlepszych światowych producentów osprzętu silnikowego. Sklep internetowy UCANDO zapewnia najniższe ceny czujników temperatury wody dostępne obecnie na rynku. Wszystkie oferowane elementy są fabrycznie nowe i objęte wielomiesięczną gwarancją producenta.
Sprawdź ofertę UCANDO! Gwarantujemy fachową pomoc techniczną, doskonałą relację ceny do jakości produktów oraz szybką realizację zamówienia.