Klucze oczkowe pod względem komfortu i skuteczności użytkowania biją na głowę zwykłe klucze płaskie. Jednak i one mają swoje ograniczenia. Konieczne jest np. zapewnienie im lepszej dostępności do śrub i nakrętek, aby mogły zostać przykręcone lub odkręcone. Bez względu jednak na niewielkie ograniczenia profesjonalne klucze oczkowe są nie do zastąpienia w każdym szanującym się warsztacie samochodowym i nie tylko.
Klucze oczkowe są wygodniejsze w użyciu niż klucze płaskie, przede wszystkim z racji większej powierzchni stycznej z wkręcaną lub wykręcaną śrubą czy nakrętką. W ich przypadku wyeliminowana zostaje możliwość ślizgania się klucza po śrubie czy nakrętce, co zapobiega ich uszkodzeniu. Pod tym względem klucze oczkowe nie mają sobie równych. Minusem tych narzędzi jest konieczność pełnego dostępu do wkręcanego/wykręcanego łącznika, w przeciwieństwie do kluczy płaskich.
Obok kluczy oczkowych występują również klucze płasko-oczkowe. Są to narzędzia do warsztatu zakończone z jednej strony kluczem płaskim, natomiast z drugiej kluczem oczkowym. Podstawowe klucze oczkowe są z reguły tanie. Cały zestaw kluczy oczkowych nie powinien więc być zbyt dużym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że im wyższa jest jakość takich narzędzi i im bardziej skomplikowana budowa, tym wyższą cenę trzeba za nie zapłacić.
Najpopularniejsze są klucze oczkowe 13 mm i klucze oczkowe 21 mm. Są to najczęściej wykorzystywane w warsztatach samochodowych narzędzia.
Standardowy klucz oczkowy prosty ma oczko zamknięte. Klucz oczkowy np. sześciokątny będzie miał we wnętrzu oczka sześć ścian, które będą precyzyjnie przylegały do ścian łba śruby czy do ścian nakrętki. Drugi typ narzędzia to klucz oczkowy otwarty (znany też jako klucz oczkowy półotwarty). W tym przypadku oczko nie jest domknięte, ale do pełnego domknięcia brakuje mu wyraźnie mniej niż kluczom płaskim. Ten rodzaj klucza sprawdzi się doskonale w miejscach trudno dostępnych.
Na rynku dostępne są również klucze oczkowe proste i z grzechotką. Grzechotka, czyli element ruchomy za zapadką, jest bardzo wygodnym elementem klucza, który znacznie przyspiesza pracę. Z grzechotką nie ma konieczności wykonywania narzędziem pełnych obrotów, co przyda się w trudno dostępnych miejscach. Mamy również klucze oczkowe krótkie i długie. W tym przypadku najważniejsza jest długość rękojeści narzędzia. Im dłuższy klucz, tym większą dysponujemy siłą dokręcania. Klucze krótkie przydatne będą zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma zbyt wielkiego pola do manewru.
Nie można zapomnieć o kluczu oczkowym wygiętym (klucz oczkowy odgięty). Są to profesjonalne klucze oczkowe o końcówce roboczej ustawionej w innej płaszczyźnie niż rękojeść. Takie wygięcie ma na celu ułatwić obsługę samego klucza, ponieważ rękojeść znajdzie się dalej niż płaszczyzna, w której zamontowany jest odkręcany element. Klucze oczkowe gięte są chętnie wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez amatorów doceniających ułatwienia płynące ze zmiany profilu klucza.
W UCANDO znajdziesz każdego rodzaju klucze warsztatowe w najniższej cenie rynkowej. Wszystkie oferowane narzędzia są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Klucze oczkowe to jedne z najchętniej kupowanych narzędzi z oferty UCANDO. Ma na to wpływ nie tylko ich cena, ale również jakość wykonania.
Zapraszamy do UCANDO po narzędzia ręczne w konkurencyjnej cenie do każdego warsztatu samochodowego!