Aplikacja mobilna Ucando

Korek wlewu oleju odgrywa ważną rolę w utrzymaniu niezawodności i wydajności Twojego samochodu. Z kolei jego brak ma wpływ na utratę ciśnienia, co może szybko doprowadzić do uszkodzenia silnika. Jeśli więc gdzieś zgubił Ci się korek wlewu oleju, poniższy przewodnik podpowie, jak rozwiązać ten problem.

Jak odpowiednio uszczelnić wlot, zanim zdobędziesz zamiennik?

Jeśli masz tylko jeden samochód, nie możesz jeździć tak po prostu bez korka. Jednak, aby dostać się do najbliższego miejsca, gdzie można go kupić, musisz zabezpieczyć otwór tak, aby nie rozlać oleju podczas jazdy. Dlatego tymczasowo musisz zaopatrzyć się w zastępczą zatyczkę i prawidłowo uszczelnić szyjkę wlewu oleju.

Najlepiej zrobić to za pomocą kawałka materiału i taśmy maskującej. Tkaninę mocno zwiń w stożek, który zmieści się w otworze. Następnie owiń ten prowizoryczny korek taśmą. Dzięki temu powietrze dostające się do silnika zostanie tymczasowo przefiltrowane, a olej nie będzie wyciekał i silnik nie będzie całkowicie mokry. Prowadząc samochód, staraj się utrzymywać niskie obroty silnika oraz jechać powoli i płynnie. 

Co się może stać w trakcie jazdy bez korka oleju?

Jeśli jeździsz bez korka oleju, do silnika Twojego pojazdu może dostać się kurz i brud, co nieuchronnie doprowadzi do awarii i uszkodzenia silnika. W efekcie może Cię to kosztować znacznie więcej niż zakup nowego korka. Istnieje również duże niebezpieczeństwo, że podczas jazdy bez korka olej będzie się rozlewał po całym silniku. To oczywiście może skutkować uszkodzeniem silnika, a jeśli olej zaleje wszystko, co znajduje się pod maską, podczas jazdy może się także zapalić. W takich warunkach nietrudno o spowodowanie wypadku. 

Co zrobić, gdy korek oleju wpadnie do wnęki silnika?

Niezależnie od tego, gdzie wyląduje korek, trzeba będzie znaleźć sposób na jego odzyskanie. Korek wlewu oleju, który wpada do komory silnika, z pewnością nie spowoduje żadnych problemów w zakresie pracy silnika, ale warto go znaleźć choćby dla poczucia komfortu. Ponadto, korek, który porusza się swobodnie i grzechocze podczas jazdy, może być bardzo irytujący. Topi się również, jeśli utknie w pobliżu rozgrzanych części i z czasem powoduje silny zapach, który może być wyczuwalny wewnątrz pojazdu. 

Jeśli jednak w jakiś sposób kawałek korka wpadnie do samego silnika, może to być znacznie poważniejszy problem. W zależności od wielkości elementów mogą one nawet przemieszczać się z olejem, aż utkną pomiędzy dwoma metalowymi częściami ocierającymi się o siebie w silniku i spowodują szereg problemów.

Objawy poluzowania korka oleju

Na pewno nie zgubisz korka, jeśli w porę zauważysz, że jest poluzowany. Istnieje wiele oznak świadczących o luźnym lub źle zamontowanym korku wlewu oleju. Najbardziej zauważalnym objawem jest ubytek oleju w pojeździe, który w niewielkich ilościach powoli przesącza się do komory silnika. Jeżeli wyciek jest większy, zauważysz to po spadku ciśnienia oleju lub dymie pod maską i na przedniej szybie, co może to prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Jak uniknąć zgubienia korka oleju w przyszłości?

Po zdjęciu korka oleju należy upewnić się, że jest on dobrze założony. Zwłaszcza jeśli korek został zdjęty przez kogoś innego, np. w warsztacie. Po każdej wizycie u mechanika lub na stacji diagnostycznej, a nawet po dokładnym czyszczeniu samochodu w specjalistycznym zakładzie, zawsze sprawdź, czy korek wlewu oleju jest założony prawidłowo.

Dobra rada!

Aby upewnić się, że korek nigdy się nie zgubi, zawsze odkładaj go na lub w pobliżu zatrzasku maski, co spowoduje, że nie będzie można zamknąć maski bez założenia korka. To da Ci pewność, że nie wpadnie on do samochodu i nie zgubi się. Jeśli jednak tak się stanie, nowy korek z łatwością zamówisz w sklepie online, lub w najbliższym warsztacie samochodowym.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *