Aplikacja mobilna Ucando

Dokumenty niezbędne każdemu kierowcy, a więc dowód rejestracyjny, prawo jazdy czy karta pojazdu, mogą zostać skradzione, jednak znaczenie częściej po prostu gubione. Jak powinieneś postąpić w sytuacji, kiedy coś takiego spotka również Ciebie? Jak wygląda procedura postępowania po zgubieniu każdego z tych dokumentów?

Dlaczego zgubienie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy czy karty pojazdu to naprawdę poważna sprawa?

Zgubienie każdego dokumentu tożsamości lub zawierającego wrażliwe dane na nasz temat to poważna sprawa. W przypadku omawianych dokumentów sprawa jest tym poważniejsza, że dotyczy przedmiotu o nieraz naprawdę sporej wartości. Z czym wiąże się ich utrata?

  • Zgubione prawo jazdy – wprawdzie nowe przepisy wprowadziły już usługę mPrawo Jazdy i dokument ten możesz mieć także w wersji elektronicznej, jednak nie zwalnia Cię to z obowiązku posiadania prawa jazdy w formie tradycyjnej. Do tego dochodzi zagrożenie, że nieuczciwy znalazca zachce wykorzystać Twoje prawo jazdy do celów niezgodnych z prawem.
  • Zgubiony dowód rejestracyjny – ten dokument również posiada już swoją wersję elektroniczną, jednak nie znaczy to, że po jego utracie nie musisz reagować. Tradycyjnej formy dowodu rejestracyjnego może zażądać od Ciebie policja, a z pewnością zrobią to pracownicy stacji kontroli pojazdów, przeprowadzający okresowe badania techniczne.
  • Zgubiona karta pojazdu – tu największym problemem będzie chęć sprzedaży przez Ciebie samochodu, do którego zgubiłeś kartę pojazdu. Bez niej transakcja może okazać się niemożliwa do przeprowadzenia.

Wiesz już, z czym wiąże się zgubienie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy czy karty pojazdu. A czy wiesz, co powinieneś zrobić w po ich utracie?

Komu, gdzie i w jaki sposób powinieneś zgłosić zgubienie prawa jazdy, karty pojazdu czy dowodu rejestracyjnego?

Utrata każdego z omawianych dokumentów może być niebezpieczna, ale przede wszystkim jest uciążliwa dla kierowcy, który bez niech nie jest w stanie potwierdzić całego szeregu posiadanych uprawnień i swobodnie dysponować własnym samochodem. Z tego też względu po zgubieniu któregokolwiek z nich, powinieneś postąpić w sposób następujący:

  • Zgubiłeś prawo jazdy? Zgłoś ten fakt w stosownym urzędzie, który wystawił Ci ten dokument, a najlepiej również w banku zgłoś swoje prawo jazdy w systemie Dokumentów Zastrzeżonych. Za wyrobienie nowego zapłacisz 100,50 zł.
  • Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Tak jak w przypadku prawa jazdy, zgłoś to do odpowiedniego wydziału komunikacji, składając tam stosowne oświadczenie, a najlepiej również wniosek o wydanie wtórnika. Za nowy dowód rejestracyjny zapłacisz 54,50 zł.
  • Zgubiłeś kartę pojazdu? Również w tym przypadku czeka Cię wizyta w odpowiednim wydziale komunikacji i zgłoszenie tego faktu za pomocą stosownego oświadczenia. Koszt wyrobienia wtórnika karty pojazdu jest umiarkowany i wynosi obecnie 75,50 zł.

Pamiętaj, aby ze zgłaszaniem zgubienia każdego z tych dokumentów nie czekać i reagować zaraz po spostrzeżeniu jego utraty. W ten sposób oszczędzisz sobie wielu nieprzyjemności, a może i prawdziwych kłopotów.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *