Aplikacja mobilna Ucando

Wlanie do baku niewłaściwego paliwa to problem, jednak nie tragedia. Wszystko bowiem zależy od tego, w którą stronę się pomyliłeś oraz jak szybko zorientowałeś się, że popełniłeś błąd. Obowiązuje tu zasada: im szybciej, tym lepiej, ponieważ im później, tym drożej. Jak radzić sobie w przypadku podobnej pomyłki?

Masz samochód benzynowy i nalałeś do baku oleju napędowego? Zobacz, co powinieneś zrobić

Na początku musisz ustalić pewne fakty, bowiem sposób postępowania w przypadku wlania do auta z napędem benzynowym oleju napędowego, zależy przede wszystkim od dwóch podstawowych czynników:

  • od wieku i zaawansowania technologicznego samochodu;
  • od ilości wlanego oleju napędowego (oszacowanej w procentach).

Jeśli Twoje auto to wysłużony model z początku lat 2000. lub starszy, nie masz się specjalnie co martwić. Dopóki w grę nie wchodzą skomplikowane, nowoczesne układy paliwowe, olej napędowy pogorszy wprawdzie kulturę pracy silnika, ale go nie uszkodzi. Pod warunkiem jednak, że oleju tego nie wlałeś do baku w ilości większej niż 20-30%. Zalanie całego baku olejem napędowym nawet dla najprostszych silników może skończyć się źle lub bardzo źle. Jeśli coś takiego miało miejsce w Twoim przypadku:

  • nie odpalaj silnika lub zgaś go jak najprędzej,
  • przetocz na pobocze lub odholuj do warsztatu,
  • usuń z baku całe paliwo, przepłucz bak i wymień filtry.

Dopiero po takiej operacji możesz bezpiecznie napełnić bak właściwym paliwem i ruszyć dalej w drogę.

Masz samochód na olej napędowy i nalałeś do baku benzyny? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

W podobnej sytuacji obowiązują Cię te same zasady postępowania, jak w opisanym wyżej przypadku. I tutaj bowiem wszystko zależy od tego:

  • jaki jest wiek Twojego samochodu i jak zaawansowane rozwiązania w nim zastosowano,
  • jaki jest procentowy skład niewłaściwego paliwa w całym baku.

Niewielka ilość benzyny w oleju napędowej to nic złego. Kiedyś benzynę dolewano do ropy tylko po to, aby ta zimą nie zamarzła. W samochodach starszego typu domieszka 20-30% benzyny nie powinna doprowadzić do żadnych uszkodzeń, jednak nawet one nie zniosą dobrze większego stężenia. Inaczej rzecz ma się z nowoczesnymi dieslami. Pamiętaj, że olej napędowy to paliwo wyjątkowe, posiadające właściwości smarujące, których z kolei nie posiada benzyna. Te właściwości wykorzystują nowoczesne układy wtryskowe, które, zasilane benzyną, ulegną natychmiastowemu zatarciu. Jeśli więc jeździsz nowym dieslem i dolałeś do baku większą ilość benzyny, nie próbuj nawet uruchamiać silnika. Przetocz auto gdzieś w ustronne miejsce, wezwij lawetę, opróżnij i przepłucz bak, koniecznie wymieniając również wszystkie filtry. Cała ta operacja i tak będzie o wiele tańsza, niż remont czy wymiana wtryskiwaczy.

Myślisz, że jesteś niesamowitym pechowcem, bo pomyliłeś rodzaje paliwa? Coś takiego zdarza się zaskakująco często

Nieoficjalne statystyki podają, że na każdej polskiej stacji benzynowej położonej na ruchliwym odcinku drogi, średnio 2-3 razy w tygodniu zdarza się, że ktoś pomyli rodzaje paliwa i ma z tego powodu określone problemy. Pomyłki takie zdarzają się nawet największym specjalistom. Do legendy przeszła już historia o tym, jak agenci Secret Service, podczas jednej z zagranicznych podróży Baraka Obamy, całkowicie unieruchomili w ten sposób prezydencką limuzynę. Zamiast więc mieć do siebie pretensje o pomyłkę, zrób wszystko, aby jej konsekwencje okazały się jak najmniejsze.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.