Mogłoby się wydawać, że prawidłowa obsługa klimatyzacji samochodowej jest czymś oczywistym dla każdego kierowcy. I jak zwykle w przypadku czegoś, co wydaje się być oczywistym, ciągle wielu z nas popełnia mnóstwo podstawowych wręcz błędów. Jak więc powinieneś prawidłowo używać klimatyzacji swoim aucie? Jak ją ustawiać, aby jej działanie nie odbijało się niekorzystnie na Twoim zdrowiu i bezpieczeństwie?

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy podczas korzystania z klimatyzacji w swoich autach?

Czarnym scenariuszem dla każdej klimatyzacji samochodowej – tak jak i dla każdego kierowcy – jest używanie jej w następujących okolicznościach, według następującego schematu:

  1. Podczas upalnego dnia (temp. powyżej 30℃ w cieniu) zostawiasz auto w pełnym słońcu na co najmniej godzinę.
  2. Po powrocie wsiadasz do kabiny, w której powietrze zdążyło nagrzać się do temperatury 60℃ lub wyższej.
  3. Włączasz klimatyzację, ustawiając jej temperaturę na 18℃ i nawiew bezpośrednio na siebie.

Efekt? Najdalej po dwóch dniach kończysz u lekarza z ostrym bólem gardła, gorączką i podejrzeniem anginy. Tak wygląda czarny scenariusz z klimatyzacją samochodową w roli głównej, jeśli ktoś klimatyzacji tej używa w sposób nieprawidłowy. A scenariusz ten, jak pokazują statystyki, realizowany jest każdego roku przez zdumiewająco dużą liczbę kierowców. Co powinieneś zrobić, aby tego uniknąć? Jak prawidłowo zachować się w podobnej sytuacji?

Jak prawidłowo regulować temperaturę w aucie z użyciem klimatyzacji samochodowej?

Jeśli podczas upalnego dnia musisz zostawić swoje auto w pełnym słońcu na dłużej i nie posiadasz w nim webasto z funkcją chłodzenia – więcej o webasto znajdziesz w naszym artykule: „Webasto – wszystko, co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu postojowym” – powinieneś postarać się o plandekę ochronną na samochód lub przynajmniej o osłonę przeciwsłoneczną w rodzaju maty aluminiowej. Bez względu na rodzaj zastosowanych środków zaradczych, po powrocie do auta musisz:

  1. Otworzyć wszystkie drzwi lub przynajmniej odsunąć szyby w samochodzie i przewietrzyć jego wnętrze – w ten sposób wsiądziesz do kabiny o temperaturze nie 60, a 30℃.
  2. Zasunąć szyby i uruchomić klimatyzację, ustawiając temperaturę na nie mniejszą niż 24℃ – niektórzy eksperci radzą, aby była to temperatura o 5℃ niższa niż temperatura powietrza na zewnątrz.
  3. Ustawić nawiew klimatyzacji w ten sposób, aby schłodzone powietrze omijało Twoją sylwetkę, ale by opływało kabinę samochodu wzdłuż jej boków oraz w jej dolnej części.
  4. W razie potrzeby (w zależności od indywidualnych potrzeb Twoich lub Twoich pasażerów) możesz stopniowo redukować temperaturę powietrza chłodzonego przez klimatyzację do pożądanego poziomu – za idealnie komfortową dla kierowcy uznaje się temperaturę w okolicy 20℃.

Pamiętaj również o tym, aby przed końcem podróży, z odpowiednim wyprzedzeniem, zacząć podnosić temperaturę ustawioną na panelu klimatyzacji lub zupełnie wyłączyć „klimę” i pozwolić kabinie nagrzać się samoistnie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *