Aplikacja mobilna Ucando

Trzy filary użytkowania opon – porządne opony, profesjonalny serwis i prawidłowe ciśnienie oraz eksploatacja. Zasada 3P może nie tylko wpłynąć na zasobność Twojego portfela, ale przede wszystkim ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego oraz pasażerów, których wieziesz. Przestrzeganie tych trzech prostych zasad sprawi, że gumy będą służyły Ci efektywniej i dłużej.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wprowadził i propaguje wśród kierowców zasadę 3P (porządne opony, profesjonalny serwis oraz prawidłowe ciśnienie). Zarówno za niskie, jak i za wysokie ciśnienie w oponach pociąga za sobą konsekwencje w postaci zwiększonego hałasu toczenia kół, dłuższej drogi hamowania oraz większego spalania. Według badań Moto Data, aż 58 proc. kierowców zbyt rzadko sprawdza ciśnienie w oponach swojego samochodu.

Wahanie ciśnienia

Nieodpowiednie ciśnienie w oponach sprawia, że bieżnik nie przylega we właściwy sposób i na odpowiedniej powierzchni do jezdni. Za mała ilość powietrza w ogumieniu wydłuża drogę hamowania, zapewnia mniejszą przyczepnością oraz słabszą sterowność w zakrętach. Zbyt niskie ciśnienie ma duży związek z szybszym zużywaniem się bieżnika i wzrostem zużycia paliwa.

„36 proc. wypadków drogowych jest spowodowanych złym stanem technicznym opon.”

Już ubytek w granicach 0,5 bara może znacząco wydłużyć drogę hamowania nawet o 4 metry, a także zużyć bieżnik o 1/3. W konsekwencji dochodzi do odkształcenia w ogumieniu oraz podniesienia temperatury, czego efektem jest (w skrajnych przypadkach) rozerwanie opony podczas jazdy.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Ciśnienie w oponach powinno się sprawdzać minimum raz w miesiącu i najlepiej w zimnych oponach (najlepiej, aby odbył się w miejscu zamieszkania lub jak najbliżej domu). Nie jest to kosztowna ani czasochłonna czynność, a może znacząco wpłynąć na całościową eksploatację samochodu. Ciśnienia w ogumieniu można przeprowadzić praktycznie na każdej stacji benzynowej.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Porządne opony

Porządne opony to przede wszystkim gumy nowe, nieużywane, dobrej jakości (niekoniecznie Premium), zapewniające odpowiednią przyczepność, właściwą drogę hamowania oraz odporność na zjawisko aquaplaningu.

Przed zakupem opon samochodowych należy zawsze sprawdzać symbole oraz oznaczenia na ich etykietach, a także kierować się wskazówkami producenta samochodu odnośnie preferowanego ogumienia. Warto również pamiętać, że gwarancja na opony obowiązuje od daty ich zakupu, a nie ich produkcji.

„Opony, w przeciwieństwie do jedzenia, nie tracą swoich właściwości od momentu ich produkcji. Wyprodukowane nawet kilka lat temu są nadal w pełni wartościowym, bezpiecznym i sprawnym produktem, zachowując przy tym wszystkie swoje właściwości oraz jakość. Ogumienie zużywa się podczas eksploatacji, a nie leżakując w magazynie, na półkach fabrycznych czy w składach hurtowni.”

Kupując opony całoroczne warto zwrócić uwagę na symbol płatka śniegu na tle góry (symbol alpejski). Informuje on o homologacji zimowej, którą powinny posiadać wszystkie dobrej jakości opony całoroczne (jest to potwierdzenie, że dane ogumienia może być wykorzystywane zimą w krajach, gdzie wprowadzono obowiązek jazdy na oponach zimowych).

Nie dla używanych opon!

Nie zalecamy absolutnie kupowania opon używanych. Nie masz pewności i zapewne nigdy się nie dowiesz, jaką one mają historię i mikrouszkodzenia. Zdarzają się przypadki sprzedaży opon, w których specjalnie tuszowano uszkodzenia bieżnika. Osoba nieznająca się na rzeczy nie rozpozna na pierwszy rzut oka takich zabiegów. Zdecydowanie nie warto ryzykować życia i zdrowia dla kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych oszczędności. W końcu opony mają zapewniać nam bezpieczeństwo przez kilka dobrych lat.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.