Mówiąc o ważnych żarówkach samochodowych, większość z nas miałaby na myśli zapewne żarówki do reflektorów głównych, odpowiadających za światła drogowe, mijania czy też za światła do jazdy dziennej. A co z żarówkami będącymi źródłami światła dla tak często używanych i kluczowych dla bezpieczeństwa jazdy kierunkowskazów, świateł stopu czy wstecznego? Właśnie tu montujemy żarówki P21W – niewielkie, ale niezwykle ważne.

Do jakich celów przeznaczone są samochodowe żarówki P21W?

Żarówki samochodowe P21W są jednymi z podstawowych źródeł światła dla oświetlenia pomocniczego każdego pojazdu. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, iż żarówki te montuje się dość powszechnie w:

  • światłach pozycyjnych,
  • światłach stopu,
  • kierunkowskazach,
  • reflektorze światła wstecznego.

Żarówki P21W mogą być również stosowane jako źródła światła w reflektorach do jazdy dziennej, a także w oświetleniu pomocniczym wewnętrznym pojazdu i to nie tylko samochodu. Żarówki te z powodzeniem stosowane są również do oświetlania wnętrza przyczep kempingowych, a nawet kabin jachtów.

Czym żarówka P21W różni się od PY21W oraz od żarówki P21/5W?

Żarówka P21W jest żarówką standardową i z całej swojej „rodziny” żarówek P21 najbardziej powszechną. Charakteryzuje się tzw. „dużym cokołem”, jednym, centralnie umieszczonym wtykiem wewnątrz trzonu oraz obecnością symetrycznych bolców w trzonku. Jednak oprócz żarówek P21W, możesz również natrafić w sklepie na bardzo do nich podobne żarówki noszące oznaczenia PY21W oraz P21/5W. Czym się od siebie różnią?

Jak już wspomnieliśmy, żarówka P21W posiada bolce rozmieszczone symetrycznie wokół trzonu (po dwóch jego stronach), natomiast w żarówce PY21W jeden z tych bolców jest w charakterystyczny sposób przesunięty. Przesunięcie to zakłóca symetrię i stanowi jasny znak rozpoznawczy dla żarówek tego typu. Jeśli chodzi o wtyki, to zarówno P21W, jak i PY 21W posiadają jeden, umieszczony centralnie wewnątrz trzonu wtyk. A co z żarówkami P21/5W?

Żarówkę P21/5W łatwo rozpoznać właśnie po wtykach. W odróżnieniu od modeli P21W i PY21W, P21/5W posiada nie jeden, ale dwa wtyki wewnątrz trzonu. Jeśli zaś chodzi o bolce, to w P21W/5W są one rozmieszczone symetrycznie (jak w P21W), z tą różnica, iż znajdują się one na różnej względem siebie wysokości.

Czy standardowych żarówek P21W można używać w autach ciężarowych?

Teoretycznie tak. Nie ma większych przeciwwskazań do używania standardowych żarówek P21W w autach ciężarowych, musisz jednak pamiętać, iż warunki pracy w tego typu autach są znacząco różne od samochodów osobowych. W przypadku żarówek największe znaczenie mają drgania. Samochody ciężarowe zawsze generują więcej drgań niż „osobówki”, przez co żarówki halogenowe zwykle są w nich mniej trwałe. Na szczęście jest i na to rozwiązanie. Producenci żarówek P21W oferują specjalne wersje tego modelu charakteryzujące się zwiększoną odpornością na drgania i przeznaczone właśnie do pojazdów ciężarowych.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *