Choć technologia LED do motoryzacji wprowadzona została stosunkowo niedawno, zdążyła już zawojować serca i umysły bardzo wielu kierowców. Nic dziwnego, popularne LED-y to zupełnie nowa jakość oświetlenia samochodowego, a także spore oszczędności energii elektrycznej. Niestety, wymiana standardowych halogenów na żarówki LED nie jest taka prosta, a prawo stawia wobec niej całkiem spore wymagania.

Jakie są najważniejsze wady i zalety samochodowych żarówek LED?

Jeśli chodzi o zalety żarówek LED, to lista ich jest naprawdę imponująca. Do najważniejszych i mających największy wpływ na popularność tej technologii należą:

 • trwałość/żywotność – już samą tą cechą żarówki LED mogłyby zdominować branżę motoryzacyjną, gdyż ich żywotność w porównaniu ze standardowymi halogenami jest nawet kilkudziesięciokrotnie większa!
 • efektywność/moc – żarówki LED są lepszym źródłem światła m. in. dlatego, że generują lepszej jakości strumień światła i tym samym zapewniają lepsze doświetlenie drogi bez względu na warunki;
 • energooszczędność – i tu LED-y biją na głowę standardowe halogeny, pobierając średnio nawet 10 razy mniej prądu.

A co z wadami? Czy żarówki LED w ogóle jakieś posiadają? Oczywiście. Przede wszystkim, jak każda nowa technologia, są dużo droższe niż zwykłe halogeny, a i ich dostępność nie zawsze bywa zadowalająca. Z czasem należy się jednak spodziewać nie tylko spadku ceny, ale i poszerzenia oferty żarówek LED o produkty dopasowane do wielu starszych modeli aut.

Co mówi prawo o wymianie standardowych żarówek na żarówki LED?

Wymiana zwykłych halogenów na nowoczesne diody LED jest możliwa, ale pod następującymi warunkami:

 • nowe, kompletne reflektory LED muszą mieć identyczne parametry pracy, jak halogenowe oryginały, które zastępują;
 • wszystkie światła LED montowane w samochodzie muszą posiadać europejską homologację;
 • przy wymianie świateł starszego typu na lampy LED niedopuszczalne jest ingerowanie w konstrukcję oryginalnego reflektora. Możliwa jest jedynie wymiana kompletnych reflektorów na nowe, dostosowanych do diod LED;
 • w Polsce zabronione jest używanie tzw. retrofiltrów, to jest LED-owych odpowiedników klasycznych żarówek halogenowych.

Z zasad tych wynika jasno, że w grę wchodzi jedynie wymiana kompletnych reflektorów, nie zaś samych żarówek i to jedynie pod warunkiem, iż posiadają one odpowiednią homologację.

Kiedy możesz bez żadnego problemu stosować oświetlenie LED w swoim aucie?

Istnieje jednak możliwość stosowania w samochodzie świateł LED bez potrzeby wymiany kompletnych reflektorów na nowe. Możliwość tę dają światła do jazdy dziennej, a dokładniej kompletne zestawy takich świateł, które każdy kierowca może zamontować w swoim aucie. Jedynym warunkiem jest tu montaż zgodny z przepisami:

 • poza obudową reflektora,
 • poniżej reflektorów lub na zderzaku,
 • ich minimalna odległość od poziomu jezdni to 25 cm,
 • ich maksymalna odległość od poziomu jezdni to 150 cm.

Bardzo ważne jest również pamiętanie o tym, iż takich LED-owych świateł do jazdy dziennej należy używać zgodnie z wytycznymi, a więc nigdy po zmroku, w trakcie deszczu lub w warunkach słabej widoczności – światła LED do jazdy dziennej służą JEDYNIE DO JAZDY DZIENNEJ.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

2 Komentarze

 1. Konkretne informacje. Żarówki LED zyskują na popularności i obserwując rynek śmiem twierdzić, że będzie ich coraz więcej. Wiadomo, że nie zastąpią całkiem wszystkich innych typów żarówek, ale jednak kuszą swą wydajnością. Dobrze też wiedzieć, jakie na chwilę obecną są prawne regulacje na ich temat.

  Odpowiedz

 2. Mam właśnie takie żarówki LED w swoim samochodzie i używam ich do jazdy dziennej. Zamontowałem je ze względu na to, że zużywają dużo mniej prądu, a w dodatku są trwałe, gdyż mogą wytrzymać nawet 50 000 godzin. Do tego wpływają na mniejsze obciążanie alternatora, co przekłada się na niższe spalanie paliwa. Z tego co widzę, wielu kierowców decyduje się na takie rozwiązanie, które jest dość popularne bo ma wiele zalet.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *