Żarówki halogenowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów żarówek samochodowych, które są wciąż powszechnie stosowane. Są one dostępne na rynku od ponad pół wieku i mimo pojawienia się ulepszonych, czy całkiem nowoczesnych żarówek, ten rodzaj wciąż jest na szczycie najchętniej wybieranych przez właścicieli pojazdów.

Żarówki samochodowe H4 – charakterystyka

Żarówki halogenowe H4 używane są przede wszystkim w głównych reflektorach w starszych modelach aut. W odróżnieniu od równie popularnych żarówek H7, żarówki H4 mają budowę dwuwłókową, co pozwala im obsługiwać równocześnie światła drogowe, oraz światła mijania lub światła przeciwmgielne. Żarówki dwużarnikowe H4 są trochę większe od żarówek H7 właśnie ze względu na występowanie podwójnego włókna. Ich standardowa moc to 55/60W, a wymagane napięcie to 12V. Czas pracy tego modelu wynosi od 350 nawet do 700 godzin. W środku żarówki H4 znajduje się specjalna metalowa płytka, będąca odbłyśnikiem, który ma kierować oraz przesłaniać światło, które wytwarza jedno z włókien. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiązka światła wychodząca z reflektora prowadzona jest precyzyjnie, a kierowcy jadący z naprzeciwka nie są oślepiani.

Kiedy i jak wymienić żarówkę H4 w samochodzie?

Najczęściej momentem wysączającym konieczność wymiany żarówki w samochodzie, jest przepalenie jednej z nich i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że do przepalenia nie dojdzie, gdy jesteśmy w połowie dalekiej trasy, lub podróżujemy nocą. Jest to niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla współużytkowników drogi, a ponadto możemy dostać mandat, a co gorsze policja może zatrzymać nam dowód rejestracyjny. Idealnie byłoby, gdybyśmy żarówki halogenowe wymieniali raz do roku, na przykład przy okazji wiosennego przeglądu, dobrym pomysłem jest też posiadanie zapasowego zestawu żarówek w samochodzie, które uratują nas na przykład podczas awarii żarówki w długiej trasie. Warto też pamiętać o tym, że żarówki należy wymieniać parami, a nie pojedynczo, aby oba reflektory miały taką samą wydajność.

Wymiana żarówki w samochodzie

Większość posiadaczy samochodów jest w stanie samodzielnie wymienić żarówkę w swoim pojeździe. Zwłaszcza w starszych modelach nie jest to bardzo skomplikowana czynność. Najczęściej wystarczy otworzyć maskę, odkręcić pokrywę, która zabezpiecza żarówkę w reflektorze, a następnie wyciągnąć spaloną żarówkę i zamocować nową, zamknąć pokrywkę i maskę. Nowsze modele aut mogą przysporzyć nieco więcej kłopotów z wymianą, ponieważ często konieczne jet zdemontowanie dodatkowych elementów i trzeba się trochę nagimnastykować, aby dotrzeć do żarówki. Jeżeli więc nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tego typu pracach, lepiej wybrać się do sprawdzonego mechanika, który zrobi to szybko i profesjonalnie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *