Żarówki halogenowe to wciąż najpopularniejsze źródła światła dla reflektorów samochodowych. Przykładem są tu m. in. halogenowe żarówki samochodowe H3, które cały czas znajdują się w użyciu, mimo iż technologia oświetlenia samochodowego zdążyła już zrobić dwa solidne kroki naprzód. Dlaczego tak się dzieje? Co decyduje o popularności żarówek H3 i jak długo jeszcze będą obecne w ofercie wiodących sklepów motoryzacyjnych?

Co warto wiedzieć o specyfikacji technicznej i przeznaczeniu żarówek samochodowych H3?

Żarówki samochodowe H3 to jeden z typów klasycznych żarówek halogenowych. Choć dość dobrze znane i łatwo rozpoznawalne, nie są równie popularne jak na przykład żarówki halogenowe H2. Dlaczego tak się dzieje? O ich wyraźnie mniejszej popularności decyduje przede wszystkim ich przeznaczenie. O ile bowiem żarówki samochodowe H2 przeznaczone są do reflektorów świateł mijania lub drogowych, o tyle żarówki H3 stanowią podstawowe źródło światła znacznie rzadziej używanych reflektorów przeciwmgłowych. Mimo to zdarzają się jednak przypadki wykorzystywania żarówek halogenowych H3 jako źródeł światła dla świateł drogowych.

Standardowa żarówka H3 posiada moc 55W i generuje strumień światła o wartości 1450 lumenów. Jak każda żarówka halogenowa składa się ze szklanej bańki wypełnionej gazem będącym mieszaniną jodu i bromu. Cechą szczególną żarówek samochodowych typu H3 jest ich żarnik – żarówki te posiadają specjalne przewody połączeniowe z żarnikami umieszczonymi poprzecznie. A jakie jest ich zastosowanie i przeznaczenie?

Standardowe żarówki halogenowe H3 – jak już wspomnieliśmy – używane są jako źródła światła do:

  • reflektorów przeciwmgłowych (podstawowe zastosowanie),
  • świateł drogowych (rzadko, ale nadal spotykane rozwiązanie).

Budową, a zwłaszcza mocą, żarówki H3 bardzo przypominają typ H1, należy jednak pamiętać, iż żarówki H1 nie są przeznaczone do świateł przeciwmgłowych.

Gdzie i jakie żarówki halogenowe H3 warto kupić?

Samochodowe żarówki halogenowe H3 są dosyć powszechnie dostępnym produktem w sklepach z częściami zamiennymi, jednak przy ich zakupie należy zachować pewną ostrożność. Ponieważ czołowi producenci oświetlenia samochodowego zmniejszyli liczbę wytwarzanych żarówek halogenowych, ich miejsce zajęły liczne podróbki lub słabej jakości zamienniki. Dobrej jakości oryginalne żarówki H3 znaleźć można w naszym sklepie Ucando.pl, gdzie nadal dostępne są np.:

Żarówki H3 noszące mylące oznaczenie „xenon” czy H.D.I. nie są zalecane. Ich oznaczenia nie mają nic wspólnego z faktyczną technologią, w jakiej powstały, a sama jakość żarówek pozostawia zwykle wiele do życzenia.

Skąd biorą się problemy z żywotnością żarówek H3?

Trwałość żarówek H3 bywa bardzo różna. Na ich żywotność wpływ bowiem ma nie tylko sposób eksploatacji i prawidłowa wymiana (błędy popełnione podczas wymiany każdej żarówki halogenowej są w stanie znacząco przyśpieszyć moment ich przepalenia się), ale też marka producenta i idąca za tym jakość. Stąd też szacunkowa trwałość żarówek H3 waha się od 300 do aż 650 godzin, przy czym należy pamiętać, iż są to szacunki samych producentów, nie zawsze zgodne z rzeczywistością.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *