Technologia halogenowa to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie oświetleniowe w motoryzacji. Można śmiało założyć, że wszystkie współczesne pojazdy nieposiadające ksenonów czy LED-ów, mają na wyposażeniu żarówki halogenowe. Dziś o jednej z reprezentantek tej grupy elementów oświetleniowych – żarówce R2, która znajduje zastosowanie zarówno w samochodach osobowych, jak i w autach dostawczych oraz autobusach.

Kupuj żarówki samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Lepsza żarówka, trwalsze działanie!

Halogen to bardzo prosta, lecz nadal skuteczna oraz tania technologia oświetleniowa. Około 90 proc. przepływającego przez żarnik prądu jest w tym przypadku zamieniane na energię cieplną. Żarówka halogenowa to tanie rozwiązanie, kosztujące kilka złotych, które można znaleźć w setkach milionów aut. Aby zapewnić sobie najwyższą jakość oraz trwałość takiej żarówki, warto sięgać po produkty renomowanych firm dostępnych u sprawdzonych dystrybutorów oświetlenia samochodowego (patrz oferta Ucando). Godne uwagi są produkty firm Osram, Philips, Magneti Marelli czy Neolux. Po prostu, lepsza żarówka będzie działać dłużej i efektywniej!

Żarówka halogenowa R2 to produkt wykorzystywany przede wszystkim w światłach drogowych oraz światłach mijania. Jest ona wyposażona w filtr UV, który zapobiega zmatowieniu odbłyśnika oraz szkła reflektorowego. Model R2 dysponuje mocą 45/40 W i pracuje przy napięciu 12 V. Trwałość takiej żarówki jest szacowana na około 700 roboczogodzin w zależności od intensywności eksploatowania oraz warunków pracy.

Jak to działa?

We wnętrzu żarówki halogenowej zachodzi proces chemiczny, podczas którego atomy wolframu odrywają się żarnika, podobnie jak w standardowej żarówce, jednak wchodzą one w reakcję z otaczającymi je pierwiastkami. Powstają w ten sposób cząsteczki halogenków, które nie osiadają na ściankach żarówki, lecz cały czas krążą we wnętrzu bańki oraz wokół żarnika. W najgorętszych miejscach żarówki halogenowej dochodzi do procesu odwrotnego. Ma miejsce rozpad cząsteczek oraz osadzanie się atomów wolframu na żarniku. Pozwala to osiągnąć wysoką trwałość żarnika, natomiast optymalna temperatura włókna jest znacznie wyższa, zbliżona do temperatury topnienia wolframu (3695 st. K). Dzięki takim parametrom żarówka samochodowa halogenowa osiąga wysoką efektywność oraz sprawność, a jej światło ma temperaturę barwową bliską światłu słonecznemu (3000-3300 st. K).

Żarówka halogenowe R2

R2 w samochodzie

Żarówka R2 to produkt oświetleniowy idealnie nadający się do pracy w samochodach osobowych, dostawczych oraz autobusach. Taka żarówka jest powszechnie wykorzystywana w modelach samochodów m.in. marki Alfa Romeo, Mini, Citroen, Suzuki, Peugeot, Fiat, Renault czy Toyota. R2 oferuje strumień świetlny na poziomie 1030 lm, 740 lm. Elementem kontaktowym żarówki z gniazdem jest trzonek P45t. Pamiętajmy, że o trwałości żarówki decyduje w dużej mierze odpowiednia regulacja napięcia instalacji elektrycznej w samochodzie. Podniesienie napięcia zwiększa jasność świecenia, jednak skokowo obniża trwałość żarnika.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *