Zgodnie z polskim prawem drogowym każdy samochód zarejestrowany nad Wisłą musi posiadać światła pozycyjne oraz może, ale nie musi, mieć światła postojowe. Światła tego typu, jak sama nazwa wskazuje, powinny być używane podczas postoju i tylko wówczas. Nie używa się ich podczas jazdy. Jednak, aby mogły spełnić swoją funkcję, potrzebują odpowiedniego źródła światła. Przedstawiamy żarówki R10W, przeznaczone do stosowania w samochodowych światłach postojowych.

Światła postojowe vs pozycyjne

Światła postojowe to pozycja nieobowiązkowa w wyposażeniu samochodowym, a więc auto może ich nie mieć w ogóle. Czego wtedy należy użyć podczas postoju? Świateł pozycyjnych, o ile spełniają one w stu procentach funkcje świateł postojowych. Z kolei światła postojowe w żaden sposób nie spełniają funkcji świateł pozycyjnych. Tak naprawdę światła postojowe w ogóle nie istnieją. Nazywa się tak jedynie funkcję świateł pozycyjnych lub kierunkowskazów (w zależności od modelu auta), nie zaś oddzielną lampę z autonomicznym systemem włączania i wyłączania. W niektórych współczesnych samochodach istnieje możliwość przełączenia świateł pozycyjnych w tryb świateł postojowych lub po prostu włączenia lewego kierunkowskazu i wyłączenia zapłonu, aby otrzymać efekt świateł postojowych.

Żarówka R10W o uniwersalnym zastosowaniu

Żarówka R10W to najczęściej stosowana w światłach postojowych samochodu żarówka. Wykorzystuje się ją nie tylko w autach osobowych, ale również w pojazdach dostawczych. Jej moc znamionowa to 10W, a działa w oparciu o napięcie 12 V. Tego typu żarniki wykorzystuje się również w światłach pozycyjnych, w światłach STOP-u, jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej czy też wnętrza kabiny pasażerskiej. Podczas zakupu żarówki R10W należy koniecznie sprawdzić, czy posiada ona niezbędną homologację ECE oraz spełnia wszystkie wymogi normy europejskiej E1.

Żarówki R10W to popularne elementy wyposażenia oświetleniowego samochodu, po które sięga duża liczba kierowców. Dzięki temu przekłada się to na bogatą ofertę tego typu żarówek.

Jak już wspomniano, żarówki samochodowe R10W to popularne produkty, stosowane przez największe światowe koncerny w swoich modelach. Warto tu wymienić m.in. Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Honda, Mercedes, Renault coraz Volvo. Pamiętajmy, że jedynie sprawdzeni i renomowani producenci są w stanie zapewnić wydajne i dobrej jakości światło, a także trwały produkt.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *