We współczesnym samochodzie można spotkać dwa podstawowe rodzaje świateł. Pierwszy to elementy służące do oświetlania drogi, które zapewniają kierowcy dobrą widoczność. Drugi to światła sygnałowe, które służą do specyficznej komunikacji pomiędzy kierującymi i nie wpływają na oświetlenie drogi. W nomenklaturze motoryzacyjnej pojawia się również określenie „żarówki pomocnicze”. Jedną z nich jest bez wątpienia żarówka P21W.

Żarówki pomocnicze w samochodzie

Wbrew temu, co mówi nazwa, żarówki pomocnicze nie są dodatkowymi lampami wykorzystywanymi do jazdy dziennej czy tez do doświetlania zakrętów. Są to żarówki, najczęściej o prostej konstrukcji i niewielkiej mocy, stosowane w światłach stopu, kierunkowskazach, światłach awaryjnych, lampach cofania, światłach obrysowych, pozycyjnych, a także jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz wnętrza kabiny pasażerskiej. Tego typu żarówki można podzielić na cokołowe oraz bezcokołowe (całoszklane). Drugi typ żarówek to elementy, których nie wkręca się na gwint, a wsuwa w gniazdo. Litera „Y” na żarówce informuje o żółtym kolorze produktu (ang. yellow), a więc jej przeznaczeniem jest montaż w kloszach o przezroczystej barwie. Żarówka P21W to element charakteryzujący się tzw. „dużym cokołem” oraz symetrycznymi bolcami w trzonku.

Parametry żarówki P21W

Model P21W to idealna żarówka do stosowania w tylnym oświetleniu samochodu. Sprawdzi się więc w światłach pozycyjnych, światłach STOP, oświetleniu wstecznym oraz w kierunkowskazach. P21W wykorzystuje się również w światłach do jazdy dziennej, a także jako źródło światła wewnętrznego w przyczepach kempingowych, a nawet w jachtach.

Żarówkę P21W cechuje duża odporność na drgania oraz wytrzymałość na pracę w wyjątkowo trudnych warunkach. Ma ona moc znamionową 21 W, pracuje z napięciem 12 V i posiada gniazdo typu BA15s. Żarówka P21W jest często stosowana w modelach marek BMW, Kia, Honda, Daewoo, Lancia, Mazda, Mini, Renault, Peugeot, Maserati, Volkswagen oraz Mercedes.  

Żarówka samochodowa P21W

Zanim kupisz!

Wybierając żarówkę pomocniczą należy poświęcić temu trochę uwagi. Niektóre rodzaje takich żarówek mają bardzo zbliżoną do siebie konstrukcję, jednak mogą różnić się mocą, cokołem oraz liczbą zamontowanych włókien. Przed kupnem konkretnej żarówki samochodowej warto sięgnąć po instrukcję samochodu lub sprawdzić jej parametry oraz zastosowanie w powszechnie dostępnych konfiguratorach internetowych. Można również zapytać o konkretny produkt dystrybutora lub zasięgnąć opinii u doradcy technicznego np. w Ucando. Oczywiście warto kupować wyłącznie markowe żarówki, co zagwarantuje nam ich trwałość i wydajność świecenia. W przypadku żarówki P21W polecamy na pewno marki Osram, Philips, Narva, Valeo czy Tungsram.

Na koniec jedna uwaga! Żarówki zawsze wymieniajmy parami. Pozwoli to uniknąć problemów z różnicą w kolorze oraz sile generowanego światła!

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *