Żarówki halogenowe to przedstawicielki przemijającej powoli technologii. W ostatnich latach musiały ustąpić pola najpierw lampom ksenonowym, a ostatnio również robiącym błyskawiczną karierę w branży motoryzacyjnej diodom LED. Jednak żarówki halogenowe wcale nie zamierzają się tak łatwo poddać i zapewne jeszcze przez wiele lat będą dostępne w sprzedaży. Dlaczego?

Zalety żarówek halogenowych. Co sprawia, że kierowcy nadal chcą ich używać?

Historia bardzo wielu rozwiązań technologicznych pokazuje, iż kluczem do żywotności dowolnej technologii jest masowość jej zastosowania. W przypadku żarówek halogenowych mamy do czynienia z rozwiązaniem, które przez długi czas całkowicie zdominowało branżę motoryzacyjną, stąd też nie należy się spodziewać, iż nawet pod wpływem tak doskonałych źródeł światła, jak lampy LED, zniknął one ze sklepów z częściami zamiennymi w ciągu jednej czy dwóch dekad. Dlaczego samochodowe żarówki halogenowe pozostaną w sprzedaży jeszcze przez długi czas?

  1. Popularność – gdyby źródła światła w samochodowym układzie oświetlenia oceniać wyłącznie pod kątem ilości modeli, które są do nich dostosowane i w których nadal się ich używa, żarówki halogenowe nie miałby absolutnie żadnej konkurencji. Po drogach całego świata poruszają się miliony aut wyposażone w żarówki halogenowe, których to żarówek nie da się łatwo zamienić na nowocześniejsze rozwiązania. Dopóki auta te pozostaną w użyciu, popyt na żarówki halogenowe będzie miał się dobrze.
  2. Cena – żarówki halogenowe to dość stara już technologia, ale też wyraźnie tańsza, niż ma to miejsce w przypadku lamp ksenonowych czy diod LED. A ponieważ nic tak głośno nie przemawia do wyobraźni przeciętnego kierowcy, jak cena części samochodowych, żarówki halogenowe jeszcze długo cieszyć się będą ogromnym zainteresowaniem.
  3. Dostępność – żarówki halogenowe do samochodów to towar, który znaleźć można praktycznie w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Duzi dostawcy internetowi i hurtownie mają ich pełne magazyny, dzięki czemu żaden kierowca nie będzie miał problemów ze znalezieniem halogenów odpowiadających jego potrzebom. I stan ten bardzo długo jeszcze nie ulegnie zmianie.

Wady żarówek halogenowych. Dlaczego przegrywają konkurencję z ksenonami i LED-ami?

Zarówno lampy wyładowcze (ksenonowe), jak i diody LED pod względem technologicznym biją na głowę tradycyjne żarówki halogenowe. Dotyczy to zwłaszcza:

  1. Trwałości – żarówki halogenowe nigdy nie słynęły z żywotności, jednak dopiero zestawienie ich z ksenonami czy LED-ami pokazało, jak bardzo nietrwałymi są źródłami światła.
  2. Efektywność – dopóki nie znaliśmy lepszych źródeł światła, żarówki halogenowe uważaliśmy za doskonałe. Jednak już wprowadzenie na rynek ksenonów pokazało wszystkim, że układ oświetlenia samochodowego może zyskać zupełnie nową jakość i to bez redukowanie jego żywotności (jak dzieje się w przypadku halogenów). Pod względem mocy światła, żarówki halogenowy w porównaniu do lamp LED wypadają dosłownie blado.
  3. Energooszczędność – i na tym polu postęp technologiczny dokonał prawdziwej rewolucji. Żarówki halogenowe nigdy nie były specjalnie energooszczędne, a wszelkie próby ograniczenia poboru prądu (np. w postaci żarówek halogenowych typu longlife), odbywały się kosztem efektywności. W porównaniu do nowoczesnych LED-ów, halogeny okazują się nawet 10-krotnie bardziej prądożerne, a to już jest naprawdę spora różnica.

Zwolenników żarówek halogenowych pragniemy uspokoić – ich ulubione źródła światła będą nam towarzyszyć jeszcze przez wiele długich lat i pozostaną dostępne w naszym sklepie tak długo, jak długo nasi klienci będą wyrażać zainteresowanie nimi. A że oprócz halogenów znajdziecie u nas również znacznie nowocześniejsze ksenony czy LED-y? Cóż, postęp!

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Jeden komentarz

  1. No dokładnie, nawet nie wiadomo jaki boom na LEDy i ksenony nie sprawi, że nagle znikną one z obrotu. Zwłaszcza, że nic nie zapowiada, żeby sytuacja ekonomiczna Polaków miala kolosalnie się odmienić i nikt nie jeździłby już starymi brykami. Chociaż swoje wady mają, ale przecież prawie wszystko jakieś wady ma.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *