Żarówki halogenowe to przedstawicielki przemijającej powoli technologii. W ostatnich latach musiały ustąpić pola najpierw lampom ksenonowym, a ostatnio również robiącym błyskawiczną karierę w branży motoryzacyjnej diodom LED. Jednak żarówki halogenowe wcale nie zamierzają się tak łatwo poddać i zapewne jeszcze przez wiele lat będą dostępne w sprzedaży. Dlaczego?

Zalety żarówek halogenowych. Co sprawia, że kierowcy nadal chcą ich używać?

Historia bardzo wielu rozwiązań technologicznych pokazuje, iż kluczem do żywotności dowolnej technologii jest masowość jej zastosowania. W przypadku żarówek halogenowych mamy do czynienia z rozwiązaniem, które przez długi czas całkowicie zdominowało branżę motoryzacyjną, stąd też nie należy się spodziewać, iż nawet pod wpływem tak doskonałych źródeł światła, jak lampy LED, zniknął one ze sklepów z częściami zamiennymi w ciągu jednej czy dwóch dekad. Dlaczego samochodowe żarówki halogenowe pozostaną w sprzedaży jeszcze przez długi czas?

  1. Popularność – gdyby źródła światła w samochodowym układzie oświetlenia oceniać wyłącznie pod kątem ilości modeli, które są do nich dostosowane i w których nadal się ich używa, żarówki halogenowe nie miałby absolutnie żadnej konkurencji. Po drogach całego świata poruszają się miliony aut wyposażone w żarówki halogenowe, których to żarówek nie da się łatwo zamienić na nowocześniejsze rozwiązania. Dopóki auta te pozostaną w użyciu, popyt na żarówki halogenowe będzie miał się dobrze.
  2. Cena – żarówki halogenowe to dość stara już technologia, ale też wyraźnie tańsza, niż ma to miejsce w przypadku lamp ksenonowych czy diod LED. A ponieważ nic tak głośno nie przemawia do wyobraźni przeciętnego kierowcy, jak cena części samochodowych, żarówki halogenowe jeszcze długo cieszyć się będą ogromnym zainteresowaniem.
  3. Dostępność – żarówki halogenowe do samochodów to towar, który znaleźć można praktycznie w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Duzi dostawcy internetowi i hurtownie mają ich pełne magazyny, dzięki czemu żaden kierowca nie będzie miał problemów ze znalezieniem halogenów odpowiadających jego potrzebom. I stan ten bardzo długo jeszcze nie ulegnie zmianie.

Wady żarówek halogenowych. Dlaczego przegrywają konkurencję z ksenonami i LED-ami?

Zarówno lampy wyładowcze (ksenonowe), jak i diody LED pod względem technologicznym biją na głowę tradycyjne żarówki halogenowe. Dotyczy to zwłaszcza:

  1. Trwałości – żarówki halogenowe nigdy nie słynęły z żywotności, jednak dopiero zestawienie ich z ksenonami czy LED-ami pokazało, jak bardzo nietrwałymi są źródłami światła.
  2. Efektywność – dopóki nie znaliśmy lepszych źródeł światła, żarówki halogenowe uważaliśmy za doskonałe. Jednak już wprowadzenie na rynek ksenonów pokazało wszystkim, że układ oświetlenia samochodowego może zyskać zupełnie nową jakość i to bez redukowanie jego żywotności (jak dzieje się w przypadku halogenów). Pod względem mocy światła, żarówki halogenowy w porównaniu do lamp LED wypadają dosłownie blado.
  3. Energooszczędność – i na tym polu postęp technologiczny dokonał prawdziwej rewolucji. Żarówki halogenowe nigdy nie były specjalnie energooszczędne, a wszelkie próby ograniczenia poboru prądu (np. w postaci żarówek halogenowych typu longlife), odbywały się kosztem efektywności. W porównaniu do nowoczesnych LED-ów, halogeny okazują się nawet 10-krotnie bardziej prądożerne, a to już jest naprawdę spora różnica.

Zwolenników żarówek halogenowych pragniemy uspokoić – ich ulubione źródła światła będą nam towarzyszyć jeszcze przez wiele długich lat i pozostaną dostępne w naszym sklepie tak długo, jak długo nasi klienci będą wyrażać zainteresowanie nimi. A że oprócz halogenów znajdziecie u nas również znacznie nowocześniejsze ksenony czy LED-y? Cóż, postęp!

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *