Aplikacja mobilna Ucando

Żarówki samochodowe HB3 to jedne z popularniejszych źródeł światła dla reflektorów w autach osobowych i nie tylko. Ich zaletą jest m. in. duża dostępność, co pozwala każdemu kierowcy kupić tego typu żarówkę choćby na stacji benzynowej czy w dolnym sklepie motoryzacyjnym. Jednak to, że tak można, nie znaczy, że trzeba. Wybierając dobrego dostawcę, zyskujesz bowiem nie tylko pewność jakości, ale i naprawdę korzystne ceny.

Kupuj żarówki samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Przeznaczenie i charakterystyka żarówek halogenowych HB3

Ogólny podział żarówek samochodowych wyróżnia następujące źródła światła:

 • żarówki samochodowe konwencjonalne – jedno- lub dwuwłóknowe, czyli w uproszczenie źródła światła dla świateł zewnętrznych-obrysowych lub kierunkowych, a także dla świateł wewnętrznych (montowanych wewnątrz samochodu);
 • żarówki samochodowe halogenowe – inaczej zwane reflektorowymi (z technicznego punktu widzenia rolę tę pełnią też lampy wyładowcze lub lampy LED), czyli odpowiadające za oświetlanie drogi przed samochodem. Do tej to właśnie kategorii zaliczane są żarówki HB3 w każdej ze swoich wersji.

Rolą żarówek samochodowych, traktowanych jako jedna, spójna kategoria, jest:

 • oświetlanie wnętrza samochodu (żarówki konwencjonalne),
 • sygnalizowanie miejsca położenia pojazdu (żarówki konwencjonalne i reflektorowe),
 • oświetlanie drogi przed samochodem (żarówki reflektorowe).

Według tego podziału żarówki halogenowe HB3 pełnią rolę sygnalizacyjną, przede wszystkim jednak stanowią źródło światła pozwalającego kierowcy poruszać się w warunkach ograniczonej widoczności. Oznacza to, że ich sprawność i efektywność ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy i dbałość o nie jest obowiązkiem każdego kierowcy.

Jakiego typu żarówki HB3 dostępne są na polskim rynku?

Klasyczna żarówka HB3 posiada moc 60W i typ trzonka P20ds. Stosowana jest jako źródło światła do świateł drogowych oraz świateł mijania. Są to żarówki jednowłóknowe, określane również jako żarówki do świateł dalekosiężnych (ze względu na odpowiednio długi snop światła rzucanego przed samochodem).

Najbardziej znanymi producentami żarówek HB3 są takie marki jak:

Oprócz tych na rynku mamy jeszcze wielu mniej znanych producentów, którzy wytwarzają naprawdę dobre żarówki halogenowe HB3, a których produkty znajdziesz także w ofercie Ucando.pl.

Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich żarówek halogenowych HB3 należy pamiętać, iż tak jak wszystkie inne halogeny, są one dostępne w czterech różnych typach, czyli jako:

 1. Żarówki standardowe – wybierając je, otrzymujesz klasyczne, zwykłe żarówki HB3, zgodnie ze standardowymi wymogami opisanymi wyżej.
 2. Żarówki o zwiększonej mocy – w tym przypadku żarówki HB3 posiadają nawet 120% mocy żarówek standardowych. Musisz jednak pamiętać, że większa moc to nieodmiennie mniejsza żywotność. Coś za coś.
 3. Żarówki typu long life – ten z kolei typ żarówek halogenowych HB3 będzie miał nieco mniejszą moc, za to wyraźnie zwiększoną żywotność. Zastanów się dobrze, na czym zależy Ci bardziej.
 4. Żarówki stylizowane – coś dla wielbicieli poprawiania wyglądu swoich aut. Stylizowane żarówki halogenowe HB3 posiadają domieszkę ksenonu lub specjalną, biało-niebieską barwę szkła, dzięki czemu wyglądają niemal tak samo, jak prawdziwe lampy wyładowcze, czyli tzw. ksenony.

Wybierając nowe żarówki HB3, należy jednak zwracać uwagę nie tylko na producenta, wariant czy cenę, ale też na dostawcę. Tylko sprawdzony i renomowany dostawca jest w stanie uchronić Cię przed zakupem zwykłej podróbki, która może stać się prawdziwym zagrożeniem dla Ciebie i Twojego auta.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

 1. Kluczowe uzasadnienie, iż od jakości i sprawności żarówek zależy bezpieczeństwo poruszania się na drodze. Niestety niektórzy bagatelizują znaczenie żarówek w swoim aucie. Dobra prezentacja roli i typów żarówek samochodowych.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *