Aplikacja mobilna Ucando

Mechaniczne uszkodzenia felg stalowych, będące efektem uderzeń o krawężniki czy wyrwy w jezdni, mogą szybko zniszczyć zewnętrzną powłokę obręczy. W środkowoeuropejskim klimacie proces korozji przebiega błyskawicznie, atakując wszystkie niezabezpieczone elementy metalowe. Pordzewiałych felg nie trzeba od razu wymieniać na nowe czy oddawać do profesjonalnego czyszczenia i lakierowania. Cały proces regeneracji zardzewiałych felg można przeprowadzić w przydomowym garażu. Jest on może pracochłonny, ale i skuteczny oraz przynoszący satysfakcję z efektu końcowego.

Renowację felg stalowych należy zacząć od dokładnego umycia i osuszenia obręczy. Aby ułatwić sobie zadanie i zapewnić lepszy dostęp do wszystkich zakamarków odnawianego elementu, warto zdjąć oponę z felgi. Pomoże to w dokładnym oczyszczeniu rantu felgi oraz w dalszym etapie malowania.

Etap pierwszy – pracochłonne oczyszczanie

Oczyszczenie felgi zaczynamy od dokładnego zeszlifowania ręcznymi szczotkami drucianymi lub końcówkami na wiertarkę powierzchni felg, usuwając przy tym wszelkie ogniska korozji oraz starą farbę. W trudno dostępnych miejscach konieczne będzie użycie papieru ściernego np. o gradacji 800-1200. W stosunku do większych powierzchni można użyć tarczy zdzierakowej, która przyspieszy pracę i dokładnie oczyści felgi z rdzy oraz starego lakieru. Wszystkie obręcze najlepiej jest oczyścić do ”gołej” blachy. Po szlifowaniu konieczne jest odtłuszczenie felg z pyłu i innych zabrudzeń, wykorzystując w tym celu benzynę ekstrakcyjną lub inny podobny środek odtłuszczający.

pracochłonne oczyszczanie felg

Etap drugi – nałożenie podkładu

Kolejny etap renowacji felg stalowych to nałożenie podkładu. Jeżeli przed rozpoczęciem prac zdjęcie opony z felgi nie było możliwe, wówczas należy ją odpowiednio zabezpieczyć na czas malowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie owinięcie ogumienia gazetami lub folią od końca rantu felgi, zabezpieczają je dodatkowo np. taśmą marki Boll. Takie zabezpieczenie w zupełności spełni swoją funkcję. Zalecamy aplikować dwie warstwy podkładu w odstępach 15 minut. Tak zabezpieczoną felgę należy pozostawić na 24h w celu wyschnięcia farby podkładowej.

Etap trzeci – nakładanie koloru i lakieru bezbarwnego

Po wyschnięciu podkładu można przystąpić do nakładania wcześniej wybranej farby do felg. Jednak zanim do tego dojdzie, warto delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Pozwoli to farbie lepiej przylgnąć do metalu.

nakładanie koloru i lakieru bezbarwnego na felgi

Jeśli chodzi o kolor farby, najlepiej jest użyć dedykowanego produktu do malowania felg stalowych. Zazwyczaj jest to farba akrylowa cechująca się trwałością i odpornością na wodę. Do wyboru mamy odcień matowy, np. Lakier Akrylowy Biały Mat 500Ml Boll, lub połysk, np. Lakier Akrylowy Biały Połysk 500Ml Boll. Samą farbę należy nakładać w dwóch warstwach w odstępach 15-20 minut. Następnie felgi należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia (ok. 24 h). Na zakończenie renowacji felg stalowych kładziemy na nie warstwę bezbarwną lakieru i pozostawiamy do wyschnięcia (ok. 24h).

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.