Aplikacja mobilna Ucando

Mam złą wiadomość, szczególnie dla tych kierowców, którzy uważają odpowiednie wyważenie kół za mało istotny i drugorzędny proces serwisowy. Otóż moi drodzy, zaniedbanie tego aspektu przysporzy Wam wielu dodatkowych wydatków, a także negatywnie wpłynie na trakcję, drogę hamowania oraz ogólny komfort jazdy waszym samochodem. Niemożliwe?

Kupuj opony i felgi samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Kluczowe ogumienie

Właściwe dobranie opon i felg do samochodu to tylko wierzchołek góry. Wiadomym jest, że to od opon w dużej mierze zależy właściwa trakcja, odpowiednia droga hamowania oraz ogólna przyczepność samochodu. Jednak właściwe ich dopasowanie niczego nie da, jeżeli koła nie zostaną odpowiednio wyważone.

(Nie)wyważenie

Wyważenie kół polega na równomiernym rozkładzie masy felgi oraz opony w taki sposób, aby całkowita masa koła na oś samochodu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. Dobrze skalibrowane koła znacznie poprawiają komfort jazdy, natomiast źle wyważone mogą okazać się ogromnym zagrożeniem na drodze. Przyczyną nieprawidłowego rozłożenia masy w kole jest najczęściej:

  • niedoskonała produkcja felg i opon
  • złe ułożenie kół względem siebie
  • nieprawidłowe osadzenie i zamocowanie na piaście
  • złe wyrównoważenie tarcz lub bębnów hamulcowych
  • nierównomierne zużycie bieżnika opon
  • uszkodzenie amortyzatora lub felgi

Nieprawidłowe wyważenie kół jest szczególnie odczuwalne podczas jazdy z większą prędkością. Już przy prędkości 100-120 km/h zaczynają być odczuwalne na kierownicy drgania przenoszone z przednich kół. W przypadku tylnej osi niewyważenie kół może generować wibracje karoserii, a także zarzucanie tylnej części samochodu (nadsterowność) zwłaszcza podczas szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Niewyważenie kół powoduje również nietypowe zużycie bieżnika, a także pojawienie się charakterystycznego szumu podczas jazdy, które jest efektem różnicy w nacisku opony na podłoże.

Kiedy należy wyważyć koła?

Kiedy należy wyważyć koła?

Oczywiście, należy to zrobić przy każdej wymianie opon. Taka czynność jest również niezbędna jeżeli dojdzie do uderzenia koła w krawężnik lub jego wpadnięcia w porą dziurę, po gwałtownym, awaryjnym hamowaniu, po kolizji lub poważniejszym wypadku, po dłuższej jeździe po nierównej nawierzchni, a tym samym po jeździe w terenie. Na pewno koła należy bezwzględnie sprawdzić po przejechaniu dystansu 5 tys. kilometrów. Nieodpowiednie wyważenie kół ma bezpośredni wpływ na komfort jazdy oraz pośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Odczuwalnym efektem takiego zaniedbania będzie szybsze zużycie amortyzatorów, łożysk, drążków kierowniczych i opon, pogorszenie prowadzenia się samochodu, wydłużenie drogi hamowania, słabsza przyczepność oraz obniżony komfort jazdy.

Jak wyważyć koła?

Taką czynność warto zlecić profesjonalnemu serwisowi samochodowemu, gdzie przy użyciu specjalistycznej wyważarki można przeprowadzić statyczne lub dynamiczne wyważenie kół. Wyważenie statyczne pozwala na wykrycie położenia środka masy poza osią obrotu i polega na zrównoważeniu mas w kole wokół osi jego obrotu. Wyważenie dynamiczne umożliwia korektę położenia masy wzdłuż osi i sprowadza się do sprawdzenia, czy koło nie odbija na boki. Obecnie koszt wyważenia dla samochodu osobowego wynosi około 40 zł dla obręczy stalowych oraz około 60 zł dla felg aluminiowych.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Jeden komentarz

  1. 40 zł, czy 60 zł to tak niedużo a może nam uratować życie, ile to sie razy słyszało o wypadkach gdzie ktoś wypadł z zakrętu, kto wie czy to nie są przyczyny. Auto niestety trzeba cały czas sprawdzać i serwisować bo inaczej nasza oszczędność może się dla nas źle skończyć. Na własnym życiu i zdrowiu się nie oszczędza!

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.