Aplikacja mobilna Ucando

Wymianę sprężyn amortyzatorów można przeprowadzić samodzielnie, jednak wymaga to sporego doświadczenia warsztatowego oraz specjalistycznych narzędzi przede wszystkim ściskających, których przeważnie brak w przydomowym garażu. Jeśli nie posiadasz takich narzędzi, radzimy wymianę sprężyn zlecić mechanikowi. Jeżeli jednak masz na stanie warsztatowym odpowiednie akcesoria, zapraszamy do poniższego poradnika.

Kiedy wymieniamy?

W zasadzie bardzo rzadko wymienia się sprężyny zawieszenia. Są jednak dwie sytuacje, które zmuszają właściciela pojazdu do przeprowadzenia takiej operacji – pęknięcie zwoju lub bardzo duże zużycie sprężyn.

W przypadku nadmiernego wyeksploatowania sprężyn widocznemu zmniejszeniu ulegnie prześwit samochodu. Czas sprawia, że sprężyny się ściskają i stają się miękkie. W tej sytuacji wymiana elementów dla obu kół tej samej osi jest nieodzowna. Gdy sprężyna jest zużyta, zawsze prześwit jest niższy, zatem niedopuszczalne jest tylko założenie jednego, nowego elementu, ponieważ samochód będzie stał krzywo (przechylał się na jedną stronę. Ponadto nowa sprężyna jest twardsza i ma inną charakterystykę pracy niż ta zużyta.

W przypadku pęknięcia tylko jednego elementu, czasem można odpuścić wymianą drugiego, o ile oba mają niewielki przebieg (kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów). W innym wypadku wymieniamy obie sprężyny.

„Sprężyny, wbrew pozorom, podlegają regularnej, okresowej wymianie. Zazwyczaj po przejechaniu 200 tys. km powinno się założyć nowe sprężyny zawieszenia.”

O czym należy pamiętać?

Podstawowa zasada jest taka, że nie tylko wymieniamy dwie sprężyny na tej samej osi, ale również przy okazji warto sprawdzić stan techniczny amortyzatorów, a także górnych mocowań, odbojów i łożysk skrętnych kolumny.

O czym pamiętać podczas wymiany sprężyny amortyzatora?

Lista potrzebnych narzędzi:

 • śrubokręty
 • ściskacze do sprężyn!
 • zestaw kluczy
 • rękawice robocze!
 • kombinerki
 • podnośnik
 • sprężyny amortyzatorów

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zwoje sprężyn amortyzatorów ściśnięte są z ogromną siłą. W razie ich niekontrolowanego rozprężenia bardzo łatwo może dojść do tragicznego w skutkach wypadku. Dlatego w trakcie pracy przy wymianie sprężyn amortyzatorów należy zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć dłonie, nakładając rękawice robocze. Czujność, rozsądek i bezpieczeństwo przede wszystkim.

Jak wymienić sprężyny amortyzatorów?

Sama wymiana sprężyn amortyzatorów nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Jej trudność i czasochłonność zależy w głównej mierze od typu zawieszenia, jakie znajduje się w samochodzie. My skupimy się na najpopularniejszym rozwiązaniu, jakim jest McPherson.

 • Zazwyczaj w pierwszej kolejności należy wyciągnąć kolumnę z pojazdu, aby mieć łatwiejszy dostęp do całego elementu, w tym sprężyny. W tym celu trzeba podnieść samochód za pomocą podnośnika, najlepiej hydraulicznego, i odkręcić zabezpieczenia amortyzatorów znajdujących się pod maską auta albo w bagażniku (w zależności od osi, a której pracujemy).
 • Należy odkręcić koło, odkręcić nakrętkę półosi, jeśli jest to oś napędzana, odkręcić zwrotnicę od McPhersona oraz (w zależności od potrzeb) końcówkę kierowniczą lub sworzeń. Pozwoli to na odchylenie zwrotnicy.
 • Ważne jest, aby pamiętać o przewodach hamulcowych oraz ABS-ie, które bardzo często są umocowane do amortyzatora. Gdy się uporamy z wszystkimi powyższymi czynnościami, można wyjąć kolumnę z samochodu.
 • Kolejny krok to założenie ścisków do sprężyn. To newralgiczny i najbardziej niebezpieczny moment całej operacji, więc należy zachować szczególną ostrożność.
 • Następnie skręcamy i demontujemy górną poduszkę. Pamiętajmy, aby nigdy nie stać w osi “strzału”, zawsze stoimy z boku kolumny.
 • Sam montaż sprężyny przebiega praktycznie tak samo, tylko w odwrotnej kolejności.

Należy pamiętać, że możliwa będzie konieczność udania się na ustawienie geometrii pojazdu (w zależności od budowy zwrotnicy).

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.