Aplikacja mobilna Ucando

Szarpanie, problemy ze zmianą przełożenia, uszkodzenia mechaniczne to tylko niektóre powody przemawiające za tym, że wymiana skrzyni biegów w samochodzie może być nieodzowna. Dużo również zależy od tego, czy chodzi o przekładnię manualną, automatyczną lub półautomat. Kiedy wymieniać? Czy warto naprawiać? I ile kosztuje wymiana przekładni w samochodzie?

Kiedy wymieniać skrzynię biegów?

Istnieje kilka newralgicznych podzespołów w układzie napędowym auta, które znacząco wpływają na pracę skrzyni biegów. Jednym z nich, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest sprzęgło i koło dwumasowe. Problemy z manualną przekładnią w 80 proc. przypadków powstają właśnie na skutek uszkodzenia jednego z tych podzespołów. Wymiana skrzyni biegów powinna być ostatecznością, nie tylko ze względu na wysokie ceny podzespołów, ale i samej usługi.

Typowe przyczyny awarii przekładni samochodowej, które nieuchronnie prowadzą do jej wymiany, to:

  • intensywna eksploatacja samochodu, która skutkuje nadmiernym zużyciem skrzyni biegów
  • nieodpowiedni sposób wykonywania zmiany przełożeń
  • jazda na niewłaściwie dobranym biegu
  • charakterystyczny zgrzyt skrzyni
  • brak systematycznego serwisu olejowego
  • stosowanie niewłaściwego oleju przekładniowego
  • ogólne uszkodzenia mechaniczne powstające w wyniku najechania na twarde i duże przedmioty

Jakie są koszty wymiany manualnej skrzyni biegów?

Cena, jaką trzeba będzie zapłacić za wymianę manualnej skrzyni biegów, zależy w głównej mierze od konkretnego modelu oraz marki samochodu. Jednak należy się spodziewać, że za samą robociznę wydamy minimalnie od 300-400 zł w górę. A pozostaje jeszcze koszt skrzyni biegów. I tu zaczynają się schody.

Ceny nowych manualnych skrzyń biegów zaczynają się od 1000 zł. Jeżeli ktoś jest hazardzistą i wierzy w swoje szczęście, może pokusić się o zakup używanej przekładni, których ceny są zazwyczaj o połowę niższe od nowych mechanizmów, i zaczynają się od 500-600 zł w górę. Jednak nie zalecamy kupowania i wkładania do samochodu używanej skrzyni biegów, bo to zwykła loteria. Bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest zawsze zakup nowej przekładni.

Koszty wymiany manualnej skrzyni biegów

Wymiana automatycznej skrzyni biegów

W powszechnej opinii automatyczne skrzynie biegów uważane są za dużo bardziej awaryjne niż przekładnie manualne. Jest w tym dużo racji, choć i z tym można by polemizować. Za główną przyczyną ich wysokiej awaryjności uznaje się znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcję, posiadającą wiele elektronicznie sterowanych podzespołów, oraz większą podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Niestety, dość często sama cena skrzyni automatycznej to nawet do 30 proc. ogólnego kosztu samochodu. Przed podjęciem decyzji warto udać się do profesjonalnego serwisu i wykonać kompletną diagnostykę przekładni. Fachowiec dokona oceny i, w zależności od potrzeb, usunie usterkę lub zarekomenduje montaż nowej skrzyni biegów. Podobnie, jak w przypadku manualu, również tutaj decydując się na używaną przekładnię, nigdy nie mamy pewności co do jej faktycznego stanu technicznego oraz stopnia zużycia. W dodatku pewne typowe usterki w używanym mechanizmie mogą pojawić się dopiero po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów.

Biorąc pod uwagę koszt wymiany skrzyni biegów oraz brak pewności co do niezawodności wymienionej przekładni, lepszym rozwiązaniem wydaje się regeneracja lub naprawa usterki, o ile nie jest ona zbyt poważna. Czasem usunięcie awarii jest jednak droższe niż zakup nowej skrzyni biegów.

Pytanie brzmi: czy zawsze da się taki serwis wykonać? Odpowiedź zależy przede wszystkim od rodzaju usterki oraz ogólnego stopnia uszkodzenia skrzyni. Zawsze warto przygotować wstępną kalkulację cen dla obu wariantów. Da nam to obraz tego, co się bardziej opłaca – naprawiać, czy wymieniać.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty wymiany skrzyni biegów plus ceny robocizny, zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest po prostu o nią dbać. Tyle i aż tyle.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.