Aplikacja mobilna Ucando

Aby odpowiedzieć na wyżej postawione pytania, trzeba w pierwszej kolejności poznać podstawowe funkcje osuszacza i zrozumieć, jak ważnym elementem jest on dla całego układu klimatyzacji. Jest to o tyle istotne, że rzadko wspomina się o osuszaczu klimatyzacji w branżowych publikacjach i wielu kierowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, nie wspominając już o tym, że z czasem i on ulega wyeksploatowaniu oraz podlega wymianie.

Czym jest osuszacz klimatyzacji?

Osuszacz klimatyzacji to niewielki filtr znajdujący się na przewodach klimatyzacji, pomiędzy skraplaczem a parownikiem. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów filtrów osuszających. Najczęściej mają one kształt niewielkiej metalowej tuby, budową zbliżoną do filtra paliwa. We wnętrzu osuszacza znajduje się żel krzemionkowy oraz tlenek glinu, które odpowiadają za wchłanianie wilgoci, a także zabezpieczają inne elementy układu klimatyzacji przed drobinami wody.

Osuszacz klimatyzacji:

  • to rodzaj zbiornika zawierającego czynnik chłodniczy (zapewnia płynny dopływ chłodziwa do parownika)
  • odpowiada za odwadnianie czynnika chłodniczego (zawartości żelu krzemionkowego i tlenków glinu wiąże w sposób chemiczny wilgoć, zapobiegając rozprzestrzenianiu się jej w układzie; osuszacza jest w stanie zgromadzić od 6 g do 12 g wody)
  • zapewnia filtrację cząstek stałych (filtr powstrzymuje wszelkiego rodzaju opiłki, osady, bród i inne zanieczyszczenia, a także pozwala na dekantację czynnika chłodniczego)
  • umożliwia pełną kontrolę poziomu czynnika w układzie (funkcja dostępna tylko w niektórych modelach osuszaczy)

Uszkodzenie, awaria osuszacza

Najczęstszym objawem uszkodzonego czy też zapchanego osuszacza jest odczuwalny spadek wydajności klimatyzacji lub jej całkowity brak. Największym problemem w zdiagnozowaniu awarii filtra osuszacza jest częsty brak jednoznacznych symptomów takiej awarii. Klimatyzacja może działać w pełni sprawnie nawet ze zużytym osuszaczem, nie wykazując przy tym żadnych niepokojących objawów. Jest to groźna sytuacja dla całego układu, ponieważ przenikająca do systemu wilgoć może wywołać korozję najważniejszych elementów klimatyzacji lub przyczynić się zatarcia sprężarki (np. poprzez zakwaszenie oleju).

Uszkodzenie, awaria osuszacza

Wymiana osuszacza klimatyzacji

Zacznijmy od rzeczy kluczowej dla wielu kierowców – ceny usługi wymiany filtra osuszacza w profesjonalnym serwisie. Koszt takiej operacji waha się w granicach od 30 PLN do 300 PLN. Średni koszt usługi to 92.69 PLN. Należy pamiętać, że na ostateczną cenę wymiany wpływa zazwyczaj wiele innych czynników, jak np. marka i model samochodu, poziom skomplikowania czynności i lokalizacja podzespołów wymagających wymiany lub naprawy. Dodatkowo do całkowitej ceny realizacji usługi wymiany osuszacza klimatyzacji należy doliczyć ewentualne części zamienne konieczne do wykonania naprawy.

Wymiana filtra osuszacza klimatyzacji opiera się na kilku kluczowych etapach, które polegają na:

  • opróżnieniu układu z czynnika roboczego
  • demontażu filtra osuszacza wraz z obudową
  • montażu nowego filtra osuszacza
  • napełnieniu układu klimatyzacji czynnikiem roboczym
  • sprawdzeniu szczelności całego układu
  • uzupełnieniu czynnika roboczego

Ważne! Wymiana filtra osuszacza klimatyzacji może być przeprowadzona wyłącznie przez specjalistę w zakresie klimatyzacji samochodowej w odpowiednio do tego przystosowanym serwisie. Przede wszystkim, przed wymianą filtra, konieczne jest sprawdzenie szczelności układu. Jeżeli wszystko jest w porządku, wówczas serwisant może przystąpić do odsysania z układu czynnika roboczego oraz oleju mineralnego. Następnie dokonywana jest wymiana filtra na nowy. Po tej operacji należy ponownie sprawdzić szczelność układu i uzupełnić układ czynnikiem chłodzącym i olejem mineralnym. W razie konieczności sprawdza się również wartości temperatur na nawiewach oraz ocenia się ogólną wydajność klimatyzacji.

O czym należy pamiętać?

Osuszacz klimatyzacji należy wymieniać co dwa lata. Właściwości higroskopijne filtra są uzależnione od jego wielkości, a sam filtr ma ograniczoną pojemność. Po dwóch latach eksploatacji nie jest on już zazwyczaj w stanie przyjąć więcej wody. Osuszacz należy również wymienić, gdy klimatyzacja miała jakąkolwiek nieszczelność, a także po każdorazowym otworzeniu układu, wymianie jednego z elementów systemu czy też, gdy doszło do demontażu któregoś z przewodów.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *