Alternator to podzespół, który wytwarza prąd i ładuje akumulator w samochodzie. Odnośnie ewentualnej niesprawności urządzenia informuje czerwona lampka z symbolem akumulatora, która zapala się na desce rozdzielczej pojazdu. Jeżeli alternator działa prawidłowo, to kontrolka powinna się zaświecić po włączeniu zapłonu i zgasnąć zaraz po uruchomieniu silnika.

Zapalona kontrolka ładowania podczas jazdy samochodem może oznaczać m.in. awarię alternatora. Nie należy jej w żadnym wypadku bagatelizować. Po czym jeszcze można poznać usterkę alternatora. Kiedy należy go wymienić na nowy?

Uszkodzony alternator w Opel Astra 3

Awaria alternatora w Astrze 3 polega z reguły na zatarciu łożysk, lub usterce mostka diodowego czy też regulatora napięcia. Na skutek normalnej eksploatacji samochodu z czasem zużyciu mogą także ulec szczotki alternatora albo może dojść do zatarcia na skutek zabrudzeń. Typowymi objawami uszkodzonego alternatora będą zapalona kontrolka, szybkie rozładowywanie się akumulatora, niejednostajne świecenie świateł oraz zbyt niskie napięcie.

Jak wygląda wymiana alternatora w Opel Astra 3?

Zacznijmy od tego, że sama wymiana nie należy do trudnych i choćby dlatego nigdy nie należy odwlekać wymiany alternatora w czasie. Demontaż uszkodzonego alternatora rozpoczynamy od zdjęcia paska, który go napędza. Następie odłączamy wszelkie przewody i odkręcamy alternator z mocowań. Montując nowy alternator do Opel Astra 3 należy wykonać wspomniane czynności w odwrotnej kolejności.

Uwaga: Podczas wymiany alternatora dobrze jest zwrócić uwagę na stan paska, który napędza alternator. Jeżeli stan paska daje wiele do życzenia to warto rozważyć jego wymianę, gdyż lepszej okazji na pewno nie będzie.

O czym należy pamiętać podczas wymiany?

Po dokonaniu prawidłowego montażu nowego alternatora należy uruchomić silnik i sprawdzić przy pomocy miernika prąd ładowania alternatora – wystarczy go podłączyć do akumulatora samochodu. Wskazania powinny znajdować się w zakresie od 13,8 V do 14,5 V. Jeżeli takie wartości nam się pokazały, to wymiana przebiegła prawidłowo.

Prócz powyższych ważne będzie także zastosowanie odpowiednio dobrej jakości nowego alternatora. Takie kupimy m.in. od firm Valeo, Bosch, Hella i JP Group. Te sprawdzone rozwiązania od światowych marek to gwarancja odzyskania pierwotnych parametrów prądu ładowania i bezawaryjność na długi czas. Po alternatory do Opel Astra 3 zapraszamy do ucando.pl – posiadamy ogromny wybór spośród wielu marek, oczywiście w atrakcyjnych cenach.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *