Aplikacja mobilna Ucando

System ESP to bez wątpienia jeden z najciekawszych systemów samochodowych. Z założenia stanowi coś na wzór systemu obronnego, który uaktywnia się, zanim jeszcze prognozowane niebezpieczeństwo stanie się faktem. Decyzję podejmuje komputer bez wiedzy i woli kierowcy. I właśnie dzięki temu system ESP może spełniać swoją funkcję należycie.

Czym jest samochodowy system ESP?

System ESP, czyli Electronic Stability System, to rozbudowany układ elektroniczny stosowany w samochodach osobowych od połowy lat 90. Jego zadaniem jest stabilizacja toru jazdy w każdych możliwych warunkach. Zachowanie stabilnego toru jazdy stanowi czynnik kluczowy dla bezpieczeństwa kierowcy, jego pasażerów oraz wszystkich znajdujących się w pobliżu uczestników ruchu drogowego.

Dzięki systemowi ESP, auto zachowuje prawidłowy tor jazdy w sytuacji, w której możliwe byłoby np. wpadnięcie w poślizg. Gdy kierowca zbyt szybko próbuje pokonać łuk zakrętu lub gdy obierze przy tym niewłaściwy tor, system ESP uruchamia się, przejmuje kontrolę nad układami ABS, ASR, a nawet nad silnikiem i jest w stanie zniwelować możliwość utraty kontroli nad autem oraz opuszczenia właściwego toru jazdy.

Jak działa system ESP i od czego zależy jego sprawność?

Działanie systemu ESP oparte jest przede wszystkim na dwóch układach: na ABS i ASR. Układ ABS to znany wszystkim doskonale układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania, z kolei ASR pełni rolę wspomagającą podczas pokonywania mokrych lub oblodzonych odcinków trasy. Zadaniem ASR jest zapobieganie ślizganiu się kół.

Do prawidłowego działania ESP potrzebuje hydraulicznej pompy, centrali sterującej (komputera pokładowego) zdolnej do analizy ogromnej ilości informacji oraz całej sieci czujników. Czujnikami, z których korzysta system ESP są:

 • czujnik prędkości pojazdu,
 • czujnik skrętu kierownicy,
 • czujnik ciśnienia płynu hamulcowego,
 • czujnik momentu obrotowego przenoszenia koła,
 • czujnik prędkości obrotowej wokół osi pionowej,
 • czujnik przyśpieszenia poprzecznego,
 • czujnik skrzyni biegów.

Na podstawie informacji od wymienionych czujników, system dokonuje analizy i wdraża odpowiednie komendy w czasie tak krótkim, iż jest to wyczynem niemożliwym do powtórzenia dla jakiegokolwiek kierowcy.

Czy system ESP posiada jakieś ograniczenia?

Mimo swoich zalet i możliwości, system ESP ma jednak i ograniczenia. Jego działanie nie jest w stanie uniknąć katastrofy w przypadku, gdy kierowca rażąco naruszy zasady poruszania się po drodze, rozpędzi samochód do zbyt dużej prędkości, nie zachowa ostrożności na mokrej nawierzchni lub zwyczajnie nie wykona prawidłowego manewru.

Pamiętaj! System ESP jest w stanie pomóc, jednak główna odpowiedzialność zawsze spoczywać będzie na kierowcy, czyli na Tobie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

 1. Bardzo dobrze, że ciągle podejmowane są działania dotyczące poprawy bezpieczeństwa naszej jazdy, a system ESP jest najlepszym tego przykładem. Jednak nawet najlepszy system nie zastąpi rozsądku kierowcy. Warto jeździć bezpiecznie, a system traktować jako pomoc w przypadku nieprzewidzianych sytuacji

  Odpowiedz

 2. ESP, ABS, ASR i wiele innych skrótów, których znajomość jest kluczowa dla każdego kto chce wziąć udział w jakiejkolwiek rozmowie dotyczącej motoryzacji. Dobrze, że dodaliście akapit podsumowujący: nie ważne jak zautomatyzowane systemy zostaną wymyślone i wprowadzone, nic nie zwolni nas od myślenia i odpowiedzialności,

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.