Żarówki samochodowe H2 ciągle są używane przez pewną grupę kierowców, a co za tym idzie, cały czas pozostają dostępne w ofertach niektórych dobrych sklepów motoryzacyjnych z częściami zamiennymi. Jednak zapotrzebowanie na żarówki H2 z każdym rokiem spada coraz bardziej, dlatego warto zastanowić się nad poczynieniem zapasów i zakupem większej ich ilości. Dopóki jeszcze ci lepsi producenci chcą je wytwarzać.

Jak wyglądają żarówki samochodowe H2 od strony czysto technicznej i praktycznej?

Klasycznych żarówek halogenowych H2 zwykło używać się w dwóch rodzajach bardzo ważnych świateł samochodowych, czyli w:

  • światłach mijania,
  • reflektorach świateł drogowych.

Są to, jak już wspomnieliśmy, typowe żarówki halogenowe, jednowłóknowe, o specyfice zbliżonej do żarówek samochodowych typu H1 oraz H3. Żarówki halogenowe H2 produkowane są nadal w dwóch wersjach mocy, a więc w modelach 55W oraz 70W. Wybór jednego z tych modeli zależy już bezpośrednio od przeznaczenia żarówki.

Halogenowe żarówki samochodowe H2 posiadają zunifikowany trzonek typu X511, a ich napięcie zależne jest od modelu. I tak na przykład:

  • samochodowe żarówki halogenowe H2 o mocy 55W posiadają napięcie 12V,
  • halogenowe żarówki samochodowe H2 o mocy 70W odznaczają się napięciem 24V.

Żarówki H2 o mocy 55W i napięciu 12 V montowane są przede wszystkim w samochodach osobowych, natomiast żarówki H2 70W 24V przeznaczone są do pojazdów ciężarowych.

Gdzie i jakie żarówki H2 można obecnie dostać na polskim rynku?

Producenci nowoczesnych aut nie używają halogenowych żarówek H2 już od dłuższego czasu. Tego typu żarówki są raczej charakterystyczne dla starszych modeli aut. Z tego też powodu producenci oświetlenia samochodowego powoli rezygnują z wytwarzania tego typu żarówek, przestawiając się na znaczenie nowocześniejsze. Nie oznacza to jednak, że żarówki halogenowe H2 nie są już dostępne. Ponieważ na polskim rynku cały czas funkcjonują przede wszystkim samochody kilkunastoletnie, a nawet i starsze, zapotrzebowanie na żarówki H2 cały czas jest niemałe. W większości przypadków są to jednak już jedynie zamienniki tych oryginalnych modeli – tanie, jednak o wyraźnie niższej jakości i żywotności.

Dobrej jakości oryginalne żarówki samochodowe H2 cały czas można jednak dostać w naszym sklepie Ucando.pl. W ofercie posiadamy obecnie m. in.:

Wszystkie wymienione modele to żarówki halogenowe H2 wysokiej klasy, gwarantujące żywotność na poziomie deklarowanym przez producenta (średnio od 250 do 300 godzin pracy przy temperaturze barwowej 3200 K) i pełną kompatybilność z reflektorami samochodowymi różnych modeli i marek.

Co warto wiedzieć o eksploatacji i wymianie żarówek samochodowych H2?

Na faktyczną żywotność żarówek H2 wpływ ma co najmniej kilka czynników, które dodatkowo mogą występować jednocześnie. Czynnikami tymi są:

  • jakość i marka producenta,
  • napięcie w układzie elektrycznym,
  • wstrząsy i drgania,
  • zabrudzenia.

Kiedy jedna z żarówek H2 w światłach mijania lub drogowych przepali się, należy wymienić obie. Wymianę zaś należy przeprowadzać w rękawiczkach, aby nie zostawiać na szklanej bańce żarówki tłustych śladów, ponieważ one również skracają jej żywotność.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *