Od jakiegoś już czasu pojawiają się w wirtualnej rzeczywistości opinie zwykłych internautów, ale również osób z branży ubezpieczeniowej, że polisa OC kupiona w internecie jest nieważna i może być przyczyną problemów w razie ewentualnej kontroli drogowej. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

Aktualny stan prawny

W internecie można natknąć się na wypowiedzi użytkowników, że polisa OC kupiona w sieci i wydrukowana w domu jest nieważna, a za taki dokument kierowca zostanie ukarany mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jeżeli trafiłeś na taki wpis, zwróć uwagę na datę jego publikacji. Jeszcze kilka lat temu mogły one być faktyczną przestrogą i mieć formalne potwierdzenie w rzeczywistości, ponieważ nie istniały wówczas jasno sprecyzowane na przepisy na ten temat. Obecnie sytuacja prawna pod tym względem uległa zmianie. Od 11 lutego 2012 roku przepisy jasno precyzują, że polisa zakupiona w internecie zawierająca podpis elektroniczny jest równie ważna, co polisa zakupiona bezpośrednio u stacjonarnego ubezpieczyciela.

Wbrew obiegowym opiniom, policja traktuje tak samo wydrukowane polisy OC z tymi otrzymanymi bezpośrednio od agenta ubezpieczeniowego. Pamiętajmy również, że polisa nie musi być jedynym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie auta. Akceptowane jest również samo potwierdzenie opłaty składki OC.

Precyzyjnie reguluje tą sprawę Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego:

Z tych zapisów wynika, że jeżeli dokument ubezpieczeniowy, który kierowca ma przy sobie, zawiera powyższe informacje, to zgodnie z prawem jest on ważnym potwierdzeniem posiadania przez niego ubezpieczenia. Tak więc, zakupienie polisy w internecie i jej wydrukowanie jest w pełni legalne i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami mandatowymi czy też zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Podpis elektroniczny

Kwestię podpisu elektronicznego reguluje ustawa o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r. W art. 26 ust. 1 i 2 czytamy, że:

Dokumenty związane z zawieraniem i wykonywaniem umów ubezpieczenia mogą być sporządzone na informatycznych nośnikach danych, jeżeli będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przechowywane i zabezpieczone. (…). Podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń na dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia może być odtworzony mechanicznie.

Reasumując, polisa OC kupiona w internecie jest obowiązująca, a podpis elektroniczny, zgodnie z ustawą, jest równie ważny, co podpis odręczny. Tak więc, tego rodzaju ubezpieczenie jest w pełni bezpieczne i prawomocne, a to, co ludzie wypisują w sieci nie zawsze jest prawdą.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Od lat kupuję polisy przez internet i nigdy nie miałem z tym problemu. Dużo czytałem na ten temat i jest to w pełni bezpieczne. Nawet podczas kontroli policyjnej pokazałem potwierdzenie polisy wydrukowane w domu i wszystko było w porządku. Polecam takie rozwiązania

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *