Aplikacja mobilna Ucando

Jak wymienić akumulator?

Niesprawny akumulator skutecznie unieruchamia samochód, zatem należy zwracać uwagę na jego stan i jeśli to konieczne, przeprowadzić wymianę. Nie jest to szczególnie skomplikowana czynność, ale należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Tak powinna wyglądać wymiana akumulatora krok po kroku.

Kupuj akumulatory w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Przygotowanie do pracy

Niezbędny będzie oczywiście nowy akumulator, o wymiarach i parametrach pracy dostosowanych do naszego samochodu. Warto zwrócić uwagę na sposób mocowania oraz rozmieszczenie i rodzaj klem – tak, aby dało się go odpowiednio podłączyć. Samochód należy ustawić na płaskim podłożu. Pracujemy przy wyłączonym zapłonie i kluczyku wyjętym ze stacyjki. To ważne, bo samochody wyposażone w zamek centralny mogą samoczynnie się zamknąć po odcięciu źródła zasilania.

Pamiętajmy też o odłączeniu wszystkich urządzeń, które mogą pobierać prąd. Należy też pracować z dala od ognia, pod żadnym pozorem nie wolno palić w pobliżu auta. Warto zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki czy nawet okulary ochronne, jeśli stan wyjmowanego akumulatora jest wybitnie podejrzany.

Stary akumulator

Wyjmowanie starego akumulatora rozpoczynamy od odkręcenia klem. Najpierw zdejmujemy zacisk z bieguna ujemnego, a następnie z dodatniego. Osłonki klem z nowego akumulatora przenosimy na stary i odkręcamy baterię odpowiednim kluczem. Przy wyjmowaniu staramy się nie przechylać akumulatora i nie potrząsać nim. Oczywiście nie można ot tak sobie pozbyć się zużytej baterii. Stary akumulator trzeba oddać do wyznaczonego punktu lub sklepu, gdzie zostanie odpowiednio zutylizowany.

Nowy akumulator

W miejsce zużytego akumulatora montujemy nowy. Należy to zrobić uważnie i dokładnie, by zapobiec ryzyku poluzowania się ciężkiego podzespołu. Po włożeniu baterii na miejsce mocujemy klemy w odwrotnej kolejności niż przy zdejmowaniu: najpierw dodatnią, potem ujemną. Zaciski również mocujemy dokładnie i mocno – ale trzeba uważać, by nie uszkodzić biegunów akumulatora czy samych klem. Warto sprawdzić, czy całość jest pewnie przykręcona i nie występują żadne luzy. Mogą one pogłębić się podczas eksploatacji, więc po pewnym czasie można przeprowadzić kontrolę, oczywiście przy wyłączonym zapłonie i wyjętym kluczyku.

Wyjątkowe wymagania

W przypadku niektórych samochodów samodzielna wymiana akumulatora może okazać się niemożliwa. Auta wyposażone w bardzo rozbudowane systemy elektroniczne, szczególnie w układ start/stop, mają szczególne wymagania. Wówczas konieczna jest wizyta w serwisie i pomoc fachowca, dysponującego zaawansowanymi urządzeniami diagnostycznymi.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Martyna Jędruch

3 Komentarze

 1. Dzięki za te porady, bardzo mi się przydały podczas wymiany 🙂

  Odpowiedz

  1. Martyna Jędruch 26/06/2018 o 6:56

   Bardzo się cieszymy, że porady okazały się przydatne. Zapraszamy do lektury innych postów 🙂

   Odpowiedz

 2. W starym samochodzie problemy z akumulatorem to była norma, ale takie są minusy posiadania niegarażowanego samochodu pod blokiem. Zimą bywa ciężko. Porady bardzo cenne. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *