Aplikacja mobilna Ucando

W motoryzacji często można spotkać się z określeniami, które – choć całkowicie niepoprawne – przyjęły się powszechnie i używane są zarówno przez zwykłych kierowców, jak i część specjalistów. Jednym z takich określeń jest wał Kardana (również wał Cardana). Czym tak naprawdę jest ten wał Kardana? Skąd pochodzi ta nazwa? Jakim usterkom, wymianom i naprawom może podlegać ta część samochodu?

Kupuj wał napędowy w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Wał Kardana, czyli co? Jaka część samochodu kryje się pod tą nazwą?

O wale Kardana zdarzyło Ci się już zapewne słyszeć więcej niż raz. Nazwą tą posługują się kierowcy, część mechaników, a nawet sprzedawcy w sklepach motoryzacyjnych. Zjawisko to jest tym ciekawsze, iż wał Kardana nie jest określeniem technicznie poprawnym. To, co zwykło się nazywać wałem Kardana, to klasyczny wał napędowy przenoszący napęd od silnika znajdującego się z przodu pojazdu, na tylną oś. Skąd więc ta dziwna nazwa?

Wał napędowy – wyjaśnia ekspert Ucando.pl – jest w rzeczywistości połączeniem dwóch lub więcej wałów przy pomocy tzw. przegubów Kardana. To właśnie od tych elementów układu napędowego wzięła się nazwa „wał Kardna”, a przyjęła się na tyle szeroko, iż nikt już nie zwraca uwagi na jej błędne pochodzenie.

Jakim uszkodzeniom podlega wał Kardana? Co jest ich przyczyną?

Tak jak w przypadku wielu innych części i podzespołów samochodowych, tak i wał Kardana najczęściej ulega uszkodzeniu na skutek nieprawidłowej lub niedbałej eksploatacji. Wały Kardana są zwykle traktowane przez kierowców po macoszemu. Zwykle obowiązuje zasada, że dopóki wał się nie rozsypie, nie ma powodu się nim interesować. Tymczasem wał Kardan to jedna z bardziej zapracowanych i obciążonych części w każdym samochodzie. Bez należytej konserwacji mogą pojawić się awarie, o których kierowca poinformowany zostanie objawami w postaci:

 • wibracji,
 • drżenia,
 • buczenia,
 • dudnienia,
 • stukania dochodzącego spod samochodu podczas ruszania,
 • różnych niezidentyfikowanych dźwięków rozlegających się w okolicy wału napędowego.

Jakiego typy awarii mogą to być objawy i jak należy z nimi postępować?

Co może zepsuć się w wale Kardana? W jaki sposób należy naprawić powstała awarię?

Pozornie wał Kardana to niezwykle prosty element, w którym mało co może się zepsuć. Pozornie, gdyż w praktyce lista ewentualnych awarii jest zaskakująco długa. Co się na niej znajduje?

 • Zerwana guma podpory wału – tu nie ma co naprawiać, tu trzeba wymieniać. I to jak najprędzej.
 • Zużyta podpora wału Kardana – najczęstszy efekt poważnego wyeksploatowania układu napędowego i skutek bardzo dużego przebiegu samochodu. Sposób na naprawę? Również wymiana.
 • Uszkodzony krzyżak wału napędowego lub przegubu wału – kolejna awaria, którą najlepiej jest usunąć poprzez wymianę uszkodzonego elementu.
 • Pęknięcie krzyżaka wału, uszkodzenie mocowania krzyżaka – zdarza się rzadko i prowadzi do całkowitej utraty napędu. Rozwiązanie? Wymiana i to razem z poważną naprawą.

Jak widać, wał Kardana nie jest wcale tak niezniszczalny, jak chcieliby niektórzy. Na szczęście nie jest też trudny w naprawie. Dobrej jakości przeguby, krzyżaki i podpory wałów napędowych do wymiany znajdziecie w naszym sklepie Ucando.pl, a w razie problemów możecie śmiało prosić o konsultację naszych specjalistów.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Jeden komentarz

 1. Wał Kardana nie jest niezniszczalny i to fakt, jednak z tego co obserwuję to wielu kierowców twierdzi, że dopóki wał się nie rozsypie to nie ma powodu, aby się nim interesować. Podczas codziennej eksploatacji wał Kardana jest bardzo obciążony, dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan. W przypadku nieprawidłowej lub niedbałej eksploatacji oraz bez należytej konserwacji mogą pojawić się niespodziewane awarie, którym przecież można zapobiec.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.